Codzienna pielęgnacja twarzy powinna być nawykiem, jeśli chcemy zachować zdrowy i estetyczny wygląd. Wiele osób nie zdaję sobie sprawy, jak ogromne znaczenie mają regularnie powtarzane drobne czynności. Oprócz używania odpowiednich kosmetyków ważny jest również tryb życia, jakość diety oraz unikanie różnego rodzaju używek. Jak krok po kroku powinna wyglądać pielęgnacja twarzy? O czym warto pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym wyglądem? Odpowiedź poniżej.
Krok 1: mycie twarzy i usuwanie zanieczyszczeń
Każdy rytuał pielęgnacji powinien zaczynać się od umycia twarzy i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Wszystko, co w ciągu dnia zbiera się na skórze, zatyka jej pory, zaburza naturalną równowagę i powoduje, że nie może ona oddychać. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy przed przystąpieniem do kolejnych kroków. W przypadku wieczornej pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne usunięcie makijażu. Do mycia cery należy używać kosmetyków odpowiednich do jej typu. Pod żadnym pozorem nie należy wykorzystywać do tego zwykłego mydła perfumowanego, którego używamy do mycia dłoni. Takie rozwiązanie jest niekorzystne dla każdego typu cery.
Jak zatem dobrać kosmetyk? Do cery normalnej i naczynkowej zaleca się stosowanie płynu miceralnego lub pianki. Cerę suchą lub atroficzną najlepiej myć mleczkami nawilżającymi. Natomiast gdy mamy do czynienia z cerą tłustą, warto stosować żele antybakteryjne z peelingującymi granulkami.
Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie teoria. Każda cera zachowuje się inaczej i niektóre powszechnie przyjęte zasady mogą nie odpowiadać danej osobie. Dlatego warto obserwować swój organizm i sprawdzić co działa na naszą cerę najlepiej.
Krok 2: tonizowanie, czyli przywracanie naturalnego pH cery
Kolejnym krokiem jest tonizowanie twarzy. Wiele osób pomija tę czynność, jednak jest ona niesamowicie istotna. Woda zaburza naturalne, kwasowe pH skóry, przez co traci ona swoją barierę ochronną. Zadaniem toniku jest zatem przywrócenie odpowiedniego poziomu pH. Ważny jest dobór kosmetyku do typu cery.
Do skóry suchej należy używać nawilżających toników np. na bazie aloesu. Jeśli cera jest trądzikowa, należy sięgnąć po toniki antybakteryjne lub złuszczające na bazie kwasu. Ważne, aby zwracać uwagę na skład kosmetyków. Niezależnie od typu cery powinniśmy unikać toników na bazie alkoholu, ponieważ wysuszają i podrażniają skórę.
Krok 3: nakładanie kremu — odżywianie skóry twarzy
Po dokładnym umyciu i nałożeniu toniku nadchodzi czas na odżywienie i dokarmienie skóry. Na tym etapie cera jest gotowa do przyjęcia odżywczych składników. Tutaj możemy użyć serum, kremu, maski czy mgiełki. Oczywiście należy dopasować kosmetyk do typu cery i własnych preferencji.
Preparat należy delikatnie wklepywać w skórę opuszkami palców. Dzięki temu wszystkie wartościowe składniki wnikną głębiej, przez co ich działanie jest silniejsze.
Peeling — usuwanie martwego naskórka
Ważnym elementem w całym procesie pielęgnacji twarzy jest peeling. Jego głównym celem jest złuszczanie martwego naskórka oraz usuwanie innych zanieczyszczeń. Dodatkowo masaż wykonywany podczas tej czynności poprawia krążenie i dotlenia skórę. Regularnie powtarzany peeling sprawia, że cera wygląda zdrowo, świeżo i estetycznie.
Nie jest to jednak zabieg, który wykonuje się codziennie. Zbyt częste peelingowanie twarzy może uszkodzić naskórek i przynieść odwrotny do zamierzonego efekt. Optymalna częstotliwość to 1-2 razy w tygodniu.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Oprócz czynności pielęgnacyjnych i stosowania odpowiednich kosmetyków ważne są także inne aspekty. Jeśli chcemy, aby nasza cera prezentowała się dobrze, musimy zwrócić uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu. Jadłospis powinien bazować na nieprzetworzonych produktach. Ważne jest także odpowiednia podaż płynów. Dzienne minimum dla jednej osoby to ok. 1,5 l wody.
Należy także zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu, zminimalizować stres, regularnie uprawiać aktywność fizyczną oraz unikać wszelkiego rodzaju używek (papierosy, alkohol itp.). Stosowanie wszystkich powyższych wskazówek może przynieść zaskakujące efekty. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość.
0 Replies to “Pielęgnacja twarzy — jak powinna wyglądać?”