Read More
główny bohater

Emigracyjne niespełnienie… czyli pomiędzy ojczyzną a obczyzną

„Powrót Wilka” to najnowsza powieść pisarza i scenarzysty Mirosława Tomaszewskiego, która zwyciężyła w ostatniej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego. Jednym z interesujących wątków książki jest emigracyjne niespełnienie głównego bohatera. Tytułowy Wilk powraca do Polski po kilkunastu latach życia za Oceanem. Autor podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami dotyczącymi zjawiska emigracji w latach 80.

Read More
element krajobrazu

Inspirująca Jesień Konesera. Mnóstwo wydarzeń artystycznych na stołecznej Pradze

Wystawy, warsztaty, targi, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i wiele, wiele innych. Wraz z nadejściem października w Centrum Praskim Koneser rozpocznie się Inspirująca Jesień Konesera. Wstęp na większość z zaplanowanych dla dzieci, dorosłych, a także całych rodzin i seniorów atrakcji jest bezpłatny.

Read More
policjant

Szczerze do bólu o pracy policji

Szczerze do bólu o pracy, gdzie absurd bezpośrednio sąsiaduje z tragedią, współczucie i chęć niesienia pomocy z obojętnością, zaangażowanie i poświęcenie z zawodowym wypaleniem i cynizmem, a pogarda z wdzięcznością. „Pies 2”, kontynuacja bestsellerowej książki Jakuba Gończyka, w księgarniach już 13 października. Tym razem także będzie bez cenzury,ostro, prosto z mostu, a czasem mocno absurdalnie. 

Read More
wibracje

Rusza kampania społeczna na rzecz osób głuchych w popkulturze

Czy wiecie, że Głusi czują muzykę całym ciałem? Nie wiecie też jak bardzo są wykluczeni z popkultury, która z samego założenia powinna być egalitarna i dostępna dla wszystkich. W eterze wciąż panuje cisza na temat tych, którzy wiedzą o niej najwięcej. Ale właśnie przerywa ją kampania społeczna Polskiego Związku Głuchych, która startuje z teledyskiem zespołu UNMUTE. 

Read More
kultura

Rok Lema – wynalazki, które przewidział genialny wizjoner

12 września br. to okrągła, setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych pisarzy i wizjonerów XX wieku. Z tego powodu Sejm RP ustanowił 2021 Rokiem Lema, a w kraju odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, jak: LEMiada 2021 we Wrocławiu, Bomba Megabitowa w Krakowie czy Odyseja Lemowska w Gdyni nawiązujące do tegorocznego jubileuszu. Czytając dziś dzieła, których powstanie przypada na lata 50. – 80. XX wieku, wielu znawców twórczości pisarza dostrzega przepowiednie dla współczesnej technologii. Uważa, że to Lem był twórcą koncepcji Internetu, czy czytników e-booków. Zastanówmy się zatem nad tą kwestią, analizując fragmenty najwybitniejszych opowiadań.

Read More
treść

Pozycje z czarnej listy – co czytać podczas Tygodnia Zakazanych Książek?

Cenzurowane, zabraniane, palone na stosach – taki los spotkał lektury uważane za niemoralne i niebezpieczne. Czy słusznie się ich obawiano? Wielkimi krokami zbliża się Tydzień Zakazanych Książek, który rozpocznie się w niedzielę 19 września. Sprawdź, po jakie pozycje warto sięgnąć z tej okazji!

Read More
wyobraźnia

Audiobooki dla całej rodziny na każdą porę roku

W czasie pandemii Polacy chętniej sięgają po książki i audiobooki. Ponad 17% uczestników badania KRD za 2020 rok zadeklarowało, że kupuje ich więcej, a prawie 1/3 respondentów czyta częściej. Szczególnie dynamicznie rośnie popularność formatów audio. Obecnie w Polsce słucha ich już ok. 2,3 miliona osób. Audiobooki są wygodne, pozwalają zaoszczędzić czas, a co najważniejsze pobudzają wyobraźnię i pomagają się zrelaksować. To świetne rozwiązanie dla osób w każdym wieku, począwszy od dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły nauki czytania, po osoby starsze, których wzrok coraz szybciej się męczy. W formacie audio liczy się obsada, autor oraz dobrze opowiedziana historia, ale kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej produkcji jest lektor. Dobry, znany głos potrafi przyciągnąć uwagę słuchaczy i sprawić, że odbiorca bardziej zainteresuje się opowiadaną treścią. Audioteka przedstawia zestawienie topowych audiobooków, które zabiorą całą rodzinę w fascynującą podróż w krainę wyobraźni.

Read More
wakacyjne czytanie

Co czytać w wakacje? Najlepsze książki na urlop

Lato to bez wątpienia moment wypoczynku i lenistwa. Planując wakacyjne rozrywki, warto wykorzystać wolne chwile i sięgnąć także po książki, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. W natłoku literackich nowości i uginających się półek domowych biblioteczek często nie wiemy, na które pozycje powinniśmy się zdecydować. Jak wybrać odpowiednią lekturę, która umili ciepłe, wakacyjne dni?

Read More
Wszystko o filmie 365dni

365 dni – na czym polega fenomen książki i filmu?

Przed pojawieniem się na polskim rynku wydawniczym książki o tajemniczym tytule „365 dni” niewiele było wiadomo o jej autorce, czyli Blance Lipińskiej. Jednak od momentu premiery powieści o tematyce erotycznej nie schodzi ona z list najbardziej poczytnych książek w Polsce. Co więcej – w lutym 2020 roku swoją premierę miała ekranizacja powieści, a film z miejsca stał się hitem. Na czym zatem polega fenomen Blanki Lipińskiej i jej erotycznej trylogii?

Read More
Jakie seriale z kobietami warto oglądnąć?

Silne kobiety w serialach. To po prostu trzeba obejrzeć!

W historii seriali telewizyjnych i tytułów dostępnych na platformach streamingowych nie brakuje nagradzanych produkcji, które swój sukces zawdzięczają budowaniu fabuły wokół silnej postaci kobiecej. Można jednak odnieść wrażenie, że w ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwym wysypem seriali, które skupiają się na losach nieustraszonych i niezależnych kobiet, które doskonale wiedzą czego chcą od życia. Zatem które postaci kobiece zasługują na szczególną uwagę?