Read More
protezy zebowe stale a ruchome roznice

Protezy zębowe stałe i ruchome – czym się różnią?

Utrata zębów to problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Przyczyn może być wiele: urazy, choroby, czy naturalne procesy starzenia się organizmu. Współczesna protetyka oferuje szeroką gamę rozwiązań, które pomagają przywrócić pełnię uśmiechu i funkcjonalność jamy ustnej. Do najpopularniejszych z nich należą protezy zębowe stałe i ruchome. Czym się różnią te dwie kategorie protez i jakie są ich główne zalety oraz wady?

Read More
pasozyty

Jakie leki stosować na pasożyty?

Pasożyty to organizmy żyjące w ciele innego organizmu (gospodarza, żywiciela) i odżywiające się jego kosztem. Niektóre pasożyty nie wpływają w zauważalny sposób na organizm żywiciela, jednak w wielu przypadkach pasożyty powodują, że gospodarz choruje. Do pasożytów człowieka zaliczamy robaki obłe czy pierwotniaki. Leczenie polega głównie na podaniu specjalistycznych leków. 

Read More
maluszki

Specjaliści w opiece ginekologiczno-położniczej – czy wspierają przyszłe matki?

Przyszłe i młode mamy stoją przed wieloma przeciwnościami, wyzwaniami i lękami dotyczącymi ciąży i porodu. Opieka nad noworodkiem, niemowlęciem, a także przedszkolakiem i młodzieżą jest niebywałą sztuką. Kobiety w ciąży i młode matki muszą jednak oprócz troski o swoje dzieci, troszczyć się także o siebie. Pandemia koronawirusa jest trudnym okresem dla wszystkich, ale dla młodych matek szczególnie – lockdown, samotne porody, lęk przed zachorowaniem na COVID-19 i zarażenie swojego dziecka. Kobiety w ciąży mają wsparcie najbliższych, ale czy wspierają je też specjaliści opieki ginekologiczno-położniczej?

Read More
obciążenie

O co zadbać w procesie powrotu do zdrowia po operacji?

Każda choroba i każdy zabieg operacyjny stanowią poważne obciążenie dla organizmu i niosą ze sobą ryzyko powikłań. Powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie lub operacji wymaga czasu, a nierzadko także wsparcia wielospecjalistycznego zespołu medycznego. Także sam pacjent ma ogromny wpływ na wsparcie swojego organizmu w procesie rekonwalescencji. Eksperci kampanii edukacyjnej „Twoje posiłki w walce z chorobą” Fundacji Nutricia podpowiadają, czego unikać i o co zadbać, aby zwiększyć szansę na przyspieszenie regeneracji organizmu, pozytywny wpływ na jakość życia i zmniejszenie ryzyka powikłań w przyszłości.   

Read More
zbilansowana dieta

Umieć uratować komuś życie i zadbać o własne – bezcenna wartość

Mówi się, że zdrowie ma się tylko jedno, ale w niejeden sposób można o nie dbać. Wykonywanie badań profilaktycznych, odpowiednio zbilansowana dieta i ruch są elementami zdrowego stylu życia, o których nasze dzieci uczą się od najmłodszych lat. Z czasem tę edukację powinno się rozszerzać m.in. o to, jaki wpływ na naszą kondycję ma środowisko, w którym żyjemy, a także o umiejętność ratowania zdrowia, a nawet życia. I na te właśnie kwestie zwraca uwagę mieszkańcom Białegostoku Grupa LUX MED, której przedstawiciele inaugurują dziś dwie realizowane w regionie inicjatywy – kampanię „Umiem Pomóc”, czyli warsztaty dla młodzieży z udzielania pierwszej pomocy oraz akcję „Healthy Cities”, w ramach której zachęcenie do ruchu i aktywności fizycznej łączy się z troską o środowisko naturalne.

Read More
rodzice

Gorące krzesła, czyli jak zmniejszyć dyskomfort miejsc intymnych po porodzie

Zarówno dla świeżo upieczonych mam, jak i doświadczonych rodziców okres po porodzie to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Pojawieniu się na świecie maluszka towarzyszą nie tylko silne emocje, ale także fizyczny dyskomfort miejsc intymnych, często utrudniający codzienne obowiązki. Co zrobić, aby przyspieszyć gojenie się ran i ułatwić sobie trudny okres połogu?

Read More
wegetarianizm

Dieta wegetariańska bez ograniczeń? To prostsze, niż myślisz!

Na myśl o dietach wegetariańskiej i wegańskiej wielu osobom wciąż przychodzą do głowy liczne ograniczenia, monotonny jadłospis i trudności związane z poszukiwaniem roślinnych produktów na sklepowych półkach. Jak się jednak okazuje, to nie musi być prawda, a unikanie mięsa wcale nie stanowi wyzwania dla zainteresowanych! Wręcz przeciwnie – pyszne zamienniki zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy!

Read More
starość

Menopauza to nie tajemnica. Czego obawiamy się wraz z nadejściem menopauzy?

Menopauza, to etap który pojawia się w życiu każdej kobiety. Zwykle poza objawami fizycznymi towarzyszy jej również moment, w którym zaczynamy czuć niepewność, dyskomfort, a samo słowo menopauza staje się tematem tabu. Dlaczego tak się dzieje? Może kieruje nami strach, lęk, poczucie końca jakiegoś etapu? A przecież menopauza to rzecz całkowicie naturalna i nie powinna być traktowana jako coś wstydliwego, czy urastającego do rangi tajemnicy. Warto za to bliżej się jej przyjrzeć i zyskać niezbędną wiedze dotyczącą sposobów na złagodzenie jej objawów. Odpowiednia edukacja i suplementacja pozwoli nie tylko samemu przejść dobrze przez ten czas, ale sprawi, że staniemy się wsparciem dla innych kobiet, które znajdują się w podobnym etapie. 

Read More
układ oddechowy

Jak najlepiej przygotować się na jesienny sezon chorobowy?

Jesień to czas spadających z drzew kolorowych liści, powrotu do szkoły, nadchodzącej atmosfery świąt, ale także wahań temperatur, coraz krótszych dni, sezonowych alergii i przeziębień, które dopadają nas znienacka. Wraz z doktorem Wojciechem Feleszko, ekspertem kampanii „Pomóżmy Dzieciom Oddychać Lepiej”, zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto, podpowiadamy, co zrobić aby zachować zdrowie tej jesieni.