Karmiąc piersią, nie da się dokładnie określić, ile mleka rzeczywiście wypija niemowlę. To dlatego młoda mama może się zastanawiać, czy maleństwo się najada i czy otrzymuje tyle pokarmu, ile potrzebuje, aby prawidłowo rosnąć. Dowiedz się, jak można to sprawdzić.
Jak sprawdzić, czy niemowlę jest najedzone?
Po narodzinach dziecko zazwyczaj bardzo krótko ssie pierś podczas jednego karmienia, ale za to upomina się o kolejny posiłek niedługo po poprzednim. Wynika to z bardzo małej objętości jego brzuszka. Na początku laktacji wiele kobiet może mieć wrażenie, że przystawia maluszka do piersi non stop, dlatego też pojawiają się wątpliwości – czy niemowlę na pewno się najadło, skoro tak szybko ponownie robi się głodne? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym sprawdzisz, czy maleństwo najada się podczas jednego karmienia.
- Kontrola liczby karmień piersią. Przez pierwsze tygodnie przystawianie maluszka do piersi może się odbywać średnio 8-12 razy w ciągu doby. Za dnia przerwa między posiłkami nie powinna być dłuższa niż 3 godziny, natomiast w nocy – 4 godziny. Jeśli niemowlę jest karmione wedle powyższych wytycznych, najprawdopodobniej otrzymuje wystarczającą ilość mleka, aby być najedzonym.
- Prawidłowe ssanie piersi przez dziecko. Odpowiednie uchwycenie piersi przez maleństwo pozwala na uzyskanie przez nie w trakcie karmienia właściwej ilości pokarmu. Jak to rozpoznać? Rozchylenie górnej i dolnej wargi dziecka tworzy kąt 120-130°, a jego broda i czubek nosa dotykają piersi. W trakcie ssania język maluszka może być widoczny w kąciku ust, a policzki powinny wyglądać na wypełnione. Dodatkowo w trakcie karmienia mama powinna słyszeć miarowe przełykanie dziecka – dźwięk przypominający głoskę „k”.
Ważne, aby to sprawdzać, ponieważ zdarza się, że niemowlę traktuje pierś mamy jako smoczek i wtedy podczas przystawiania go do piersi słychać tylko odgłosy cmokania. Aby dziecko się najadało, powinno w pełni wyssać mleko przynajmniej z jednej piersi. Pamiętaj jednak, że to, jak długo trwa karmienie, zależy od wielu cech maleństwa – każde dziecko jest inne i ma inne tempo ssania. Czasem to może być 10 minut, a może to być nawet 30 minut.
- Obserwacja nastroju malucha. Niemowlę z pełnym brzuszkiem jest zazwyczaj spokojne i zadowolone. Pierwsze oznaki głodu to najczęściej wybudzenie się ze snu, ssanie rączki, warg lub języka. Wbrew pozorom płacz jest późnym objawem głodu.
Jeżeli po karmieniu maluch będzie rozdrażniony, może to być sygnał, że jeszcze nie zaspokoił swojego głodu. W takiej sytuacji warto kontynuować jego karmienie.
- Sprawdzanie masy ciała niemowlęcia. Jeśli dziecko wypija całe mleko z jednej piersi, regularnie moczy oraz brudzi pieluszkę i dobrze się czuje, to codzienne sprawdzanie masy ciała nie jest konieczne. Ważna jest jednak regularna weryfikacja tego, czy maluch odpowiednio przybiera na masie ciała, najlepiej co 7 dni. Jeśli kilogramów nie przybywa, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem pediatrą.
Pierś ponad wszystko!
Odpowiednie żywienie dziecka to jeden z podstawowych czynników wspierających prawidłowy rozwój młodego organizmu. Wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia oraz kontynuacja tego sposobu żywienia dziecka przy jednoczesnym rozszerzaniu diety są zalecane przez m.in. Światową Organizację Zdrowia (WHO) czy Amerykańską Akademię Pediatrii (AAP). Jest to uzasadnione m.in. tym, że matczyny pokarm dostarcza maleństwu kluczowe składniki odżywcze i najlepiej wspiera jego odporność.
Życie pisze jednak różne scenariusze dla młodej mamy. Niekiedy okazuje się, że choć karmienie piersią wydawać się mogło czymś naturalnym i łatwym, wcale takie nie jest. W sytuacji, gdy kobieta nie jest w stanie karmić wyłącznie własnym pokarmem lub gdy maluch ma problemy z prawidłowym uchwyceniem piersi, tymczasowym rozwiązaniem może okazać się karmienie mieszane (czyli dokarmianie dziecka mlekiem następnym).
Karmienie mieszane – rozwiązanie w problemach z karmieniem piersią
Prawie wszystkie przyszłe mamy (ponad 90%) deklarują, że chcą karmić piersią i chcą to robić jak najdłużej. Wyniki badań pokazują jednak, że około 40% mam karmi swoje potomstwo sposobem mieszanym lub wyłącznie mlekiem modyfikowanym na wczesnym etapie życia niemowlęcia, a w późniejszym czasie liczba ta wzrasta nawet do 70%. Jednym z głównych powodów wprowadzenia mleka modyfikowanego do diety niemowlęcia jest niski przyrost jego masy ciała. Właśnie dlatego z myślą o prawidłowym przyroście masy ciała dziecka, wspieraniu jego rozwoju i potrzebach żywieniowych w porozumieniu z lekarzem pediatrą mama powinna wybrać odpowiednie mleko następne. Najlepiej takie, którego receptura jest inspirowana właściwościami kobiecego pokarmu i dostarczy niemowlęciu niekarmionemu wyłącznie piersią kluczowe składniki odżywcze. Bebilon Profutura 2 to najbardziej zaawansowana formuła, gdy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe. Łączy ona unikalną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, która odwzorowuje kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów mleka matki, z najwyższym poziomem oligosacharydów. Zawiera również zgodnie z przepisami prawa niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach, a także posiada wyjątkowy profil kwasów tłuszczowych.
0 Replies to “Sposoby na karmienie dziecka, by było najedzone i przybierało właściwie na wadze”