Ekologiczne odkurzanie

Od 1 września 2014 roku wchodzi w życie rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia energii zużywanej przez odkurzacze. Marka Philips, wychodząc naprzeciw nowym zasadom, już od maja wprowadzi nowe ECO modele odkurzaczy workowych i bezworkowych.

Unijne rozporządzenie nr. 665 – 2013 wprowadza zmiany zarówno w zakresie samego produktu, którego moc silnika nie będzie mogła przekroczyć 1600 W, jak i nakłada obowiązek jego etykietowania. Każdy odkurzacz będzie miał przypisaną klasę efektywności energetycznej w skali od A do G. Klasa energetyczna to wypadkowa poboru (zużycia) energii energetycznej oraz wskaźnika zbierania kurzu. Można zatem powiedzieć, że najważniejsze kryterium wyboru odkurzacza - moc silnika, zostanie zastąpione wskaźnikiem zużycia energii. Natomiast dotychczasowe kryterium określające efektywność odkurzacza, czyli moc ssania, zostanie zastąpione przez wskaźnik zbierania kurzu (z ang. DPU czyli dust pick-up). Będzie to standardowy miernik mierzący zdolność odkurzacza do zbierania kurzu w ściśle określonych warunkach testowych. Na przykład, jeśli po rozprowadzeniu 100g kurzu na podłodze 75g zostało sprzątniętych przez odkurzacz w czasie pracy nasadką (5 podwójnych posunięć – w przód i w tył), wskaźnik zbierania kurzu wynosi 75%. Zgodnie nowym z rozporządzeniem UE wskaźnik zbierania kurzu w odkurzaczach będzie wynosił min. 70% na dywanach i 95% na twardych podłogach.

 

Firma Philips od lat specjalizuje się w tworzeniu nowych technologii, wprowadzając na rynek innowacyjne produkty. Także teraz, zgodnie z regulacją UE, Philips stworzył nową linię odkurzaczy eco, które przy niższym zużyciu energii zapewnią najwyższą efektywność sprzątania.

 

Doskonałym przykładem innowacyjności marki Philips jest nowy odkurzacz workowy PerformerPro FC9197/91 o klasie energetycznej A. Jego silnik o wyższej wydajności, wymaga mniejszej mocy, by wygenerować odpowiedni przepływ powietrza pod ciśnieniem. Testy wewnętrzne przeprowadzone w styczniu 2014 pokazały, że PerformerPro Eco usuwa tyle samo kurzu co odkurzacz 2000 W*, przy mniejszym zużyciu energii. Oznacza to tyle, że eco odkurzacz jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet bardzo wymagających użytkowników. Dodatkowo w technologii AirFlow Max, perforowana komora na worek o pojemności 5l pozwala na jeszcze lepszy przepływ powietrza, dzięki czemu moc ssania pozostaje niezmienna bez względu na zapełnienie worka. Także nasadka TriActiveMax została zaprojektowana tak, by zbierać więcej kurzu przy niższym zużyciu energii.

 

Zgodny z unijnym rozporządzeniem jest także bezworkowy PowerPro Active FC8645/91 o klasie energetycznej B. Zastosowana w nim technologia PowerCyclone zapewnia niezmiennie silny przepływ powietrza, dzięki czemu moc ssania pozostaje zawsze na wysokim poziomie. PowerPro Active został również wyposażony w silnik o większej wydajności oraz nasadkę TriActive. Te wszystkie elementy sprawiają, że odkurzacz gwarantuje najwyższą jakość sprzątania, porównywalną do odkurzacza o mocy silnika 2000 W**. PowerPro Active jest świetną alternatywą dla chcących pozbyć się uciążliwej konieczności wymiany worków.

 

Odkurzacze eco będą dostępne w sprzedaży od maja 2014.