W ostatnich miesiącach tematem numer jeden jest pandemia koronawirusa, która wpłynęła na wygląd nie tylko naszego życia prywatnego, ale i zawodowego. Wielu pracowników przeszło na tryb pracy zdalnej, która wymaga zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej w optymalny sposób. Dysponując już niewielkim pomieszczeniem można zaaranżować domowe biuro, które jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla osób pracujących z domu. Zatem jak urządzić domową przestrzeń sprzyjającą pracy?
Domowe biuro: odpowiednie pomieszczenie
Tryb pracy zdalnej zyskiwał na popularności jeszcze przed pojawieniem się tajemniczego wirusa z Chin, lecz w obecnej sytuacji stworzenie optymalnych warunków do wykonywania obowiązków służbowych w domowym zaciszu staje się priorytetem dla wielu pracujących. Nie każdy może sobie pozwolić na urządzenie osobnego biura w mieszkaniu, dlatego niezwykle istotne jest wydzielenie strefy biurowej w innym pomieszczeniu użytkowym. Dobrym rozwiązaniem może być wyposażenie części salonu w meble i sprzęt elektroniczny, a tak stworzoną strefę biurową warto oddzielić od reszty wnętrza umiejętnym ustawieniem mebli. Postawienie ścianki działowej nie zawsze jest możliwe z technicznego punktu widzenia, lecz dzięki odrobinie kreatywności można uzyskać w pełni funkcjonalne biuro domowe.
Domowe biuro: organizacja przestrzeni biurowej
Chaos i nieład nie sprzyjają wysokiej wydajności, dlatego warto dokładnie przeanalizować układ biura i zakup mebli, które będą stanowić wystarczającą przestrzeń do przechowywania dokumentów, sprzętów biurowych i innych elementów niezbędnych do pracy zdalnej. Kluczowy wydaje się wybór biurka oraz wygodnego krzesła biurowego – wielogodzinna praca przed ekranem komputera potrafi być sporym obciążeniem nie tylko dla umysłu, ale i dla kręgosłupa, dlatego warto zainwestować w dobrze wyprofilowane krzesło. Wysokość biurka powinna być przystosowana do indywidualnych potrzeb, a rozmiar blatu powinien zapewniać komfortowe warunki pracy biurowej.
Domowe biuro: sprzęt elektroniczny
Praca zdalna wymaga odpowiedniego wyposażenia elektronicznego, które umożliwi bezproblemowy przepływ informacji między pracownikiem a pracodawcą i innymi członkami zespołu. Najczęściej to firma jest zobowiązana do zapewnienia głównego sprzętu do pracy zdalnej w postaci laptopa lub komputera stacjonarnego, jednak w wielu przypadkach niezbędne okazuje się dodatkowe wyposażenie. Drukarka, słuchawki czy kamerka multimedialna bardzo przydają się w pracy zdalnej, zwłaszcza gdy wykonanie niektórych obowiązków służbowych jest możliwe tylko i wyłącznie przy zachowaniu stałej łączności ze współpracownikami.
Domowe biuro: oświetlenie
Urządzając domowe biuro nie można zapominać o tak ważnym elemencie jak oświetlenie pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnego źródła światła, które pomaga zachować ostrość widzenia i nie powoduje poczucia dyskomfortu dla oczu. Brak możliwości ustawienia stanowiska pracy w pobliżu okna nie jest jednak sytuacją bez wyjścia – w takim wypadku warto postawić na oświetlenie centralne wspomagane oświetleniem punktowym. Dobrze sprawdzają się lampy stojące o właściwościach rozpraszających światło. Warto również unikać zimnej barwy światła sztucznego, którego intensywność może być przyczyną pojawiania się problemów ze wzrokiem.
0 Replies to “Jak urządzić domowe biuro?”