Bogactwo rowerowych przygód w Trentino

kultura sakralna

Podmuch jesiennego wiatru powoli zrywa liście z drzew, jak również napędza do aktywności na dwóch kółkach. Region Trentino okalają liczne ścieżki rowerowe, z których można podziwiać piękno włoskiego krajobrazu z perspektywy siodełka. Gotowi do startu? W takim razie ruszamy!

Zróżnicowanie terenu oraz atrakcji, przez które przebiegają wspomniane trasy, pozwalają nie tylko na wybór stopnia ich zaawansowania, ale również dostosowanie przejazdu do swoich zainteresowań. Z aktywności mogą skorzystać zarówno amatorzy, jak i zagorzali entuzjaści kolarstwa. A wszystko po to, by móc w pełni i na swój sposób rozkoszować się jesienią podczas wizyty we włoskim regionie Trentino.

Przez najpiękniejsze osady Trentino w rekreacyjnym stylu

Zróżnicowane krajobrazy Trentino można eksplorować na wiele rozmaitych sposobów, na przykład poprzez przejażdżkę rowerową przez najpiękniejsze włoskie osady. Wspomniany region liczy aż 6 miejscowości, które wyróżniają się unikatową architekturą wiejską, a także zachowują dawne tradycje oraz ślady kultury sakralnej.

Otoczone przez lasy wioski Trentino położone są na obszarze od Giudicarie do górnej części Jeziora Garda i od Valle del Chiese po malownicze pasma gór. To tam, u stóp Dolomitów Brenty leży San Lorenzo, którą charakteryzują spokój i harmonia, płynące z naturalnych scenerii i skupionych na pogłębianiu duchowości szkół jogi. W trakcie lub po zakończonej wyprawie rowerowej, można skosztować ciugi, czyli aromatycznej kiełbasy, której poświęcono lokalny festyn, odbywający się podczas jednego z jesiennych weekendów.

Gdy po zjedzonym posiłku podążymy w kierunku płaskowyżu Bleggio, warto na chwilę zatrzymać się przy pierwszej, typowej budowli mieszkalnej, jaką będzie „Portech de la Flor”, czyli najbardziej monumentalny budynek w osadzie Rango. Tutaj można odetchnąć od wzmożonej aktywności i poprowadzić rower do oddalonej o kilkanaście minut wioski Balbido, w której domy zdobione są kolorowymi muralami. Z nich unosić się będzie zapach lokalnych potraw, przygotowywanych zazwyczaj na bazie orzecha Noce del Bleggio, któremu to zadedykowano szlak, rozciągający się między łąkami wioski Balbido. Podążając trasą dalej, dotrzemy do Fiavè i prehistorycznych pozostałości domów na palach, będącymi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Canale di Tenno znajduje się ostatni podjazd, jak również Dom Artystów „Giacomo Vittone”, w którym aż do końca roku odbywają się wystawy i wydarzenia artystyczne. To właśnie tutaj, w miejscowych lokalach restauracyjnych, warto skosztować tradycyjnego specjału Trentino, czyli smakowitego carpaccio carne salada.

W drodze do Bondone, zaleca się podróż e-rowerem ze względu na konieczność przeprawy przez trasę o sporym nachyleniu. Następnie, w pobliżu znajdującej się nad doliną Rodu Lodròn warowni Castel San Giovanni ukaże się jezioro Idro, którego widok uspokoi i ureguluje tętno przed nadchodzącym już końcem wyprawy. Biegnąca dalej ścieżka rowerowa w Valle di Primiero łączy wszystkie miejscowości, w tym przepełnioną drewnianą architekturą osadę Mezzano.

W końcu docieramy do siedziby króla krasnoludków oraz na Szlak Serowy. To właśnie tu, przez dolinę Val di Fassa, przebiega 45-kilometrowa pieszo-rowerowa ścieżka, która dociera do miejscowości Canazei – skrajnego punktu rowerowego szlaku.

Ścieżki rowerowe dla całej rodziny

Istnieje wiele szlaków rowerowych, które rozciągają się przez teren Trentino, umożliwiając zwiedzanie regionu w optymalnym dla danej grupy tempie. Wśród nich można wyróżnić trasę w Dolomitach Brenta o nazwie „Big Hero”, która została stworzona z myślą o najmłodszych. Należy ona do najłatwiejszych zjazdów w całym Dolomiti Paganella Bike, a swoich sił mogą spróbować na niej dzieci już od 8 roku życia.

Kolejny idealny dla całej rodziny szlak rozpoczyna się nad jeziorem Caldonazzo i przebiega wzdłuż brzegu rzeki Brenta. Trasa Valsugana liczy aż osiemdziesiąt kilometrów, jednak z powodzeniem można ją podzielić na krótsze odcinki. Mimo długości całego szlaku, jego poziom nie jest męczący, a wysiłek zostaje w znacznej mierze rekompensowany przez spektakularne krajobrazy, które czynią tę trasę przyjemną aktywnością dla małych i dużych wielbicieli dwóch kółek. Co więcej, w trakcie wycieczki można zatrzymać się w przydrożnych barach dla rowerzystów, by nacieszyć oczy malowniczymi widokami oraz nabrać siły na dalszą podróż. Dla zrównoważenia rodzaju aktywności oraz estetycznych doznań, początkowy odcinek do miejscowości Borgo Valsugana można spróbować pokonać pieszo. W dolinie działają dwie firmy – In Bike Valsugana i Valsugana Rent Bike, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, także tych elektrycznych.

Dla zaawansowanych wielbicieli kolarstwa

Tak zwana DoGa, czyli Dolomiti-Garda Alpine Cycling Route jest jedną z nowszych, jak i najbardziej urokliwych tras rowerowych, funkcjonujących w regionie Trentino. Rozpoczyna się w miejscowości Malè w Val di Sole, rozciąga przez malownicze Dolomity, po czym dociera po sam brzeg jeziora Garda w miejscowości Riva del Garda. To jeden z ciekawszych sposobów, by odkryć zakątki północnych Włoch, gdyż Dolomiti-Garda liczy aż 110 kilometrów, przecinając w sumie aż cztery alpejskie doliny oraz trzy przełęcze. Otaczające DoGę bogactwo natury, czyni tę aktywność przyjemnym doświadczeniem, nawet dla mniej wprawionych rowerzystów. Co więcej, istnieje możliwość pokonania trasy rowerem elektrycznym, jak również wyboru łatwiejszego wariantu szlaku „Dolce Vita”, skróconego o kilka podjazdów. Po drodze, warto zatrzymać się choćby przy wodospadzie Cascate di Vallesinella, ukrytym w pięknym parku krajobrazowym i pozwolić sobie na przyjemne orzeźwienie w śródziemnomorskim klimacie, jeszcze przed końcem trasy u stóp jeziora Garda.

0 Replies to “Bogactwo rowerowych przygód w Trentino”