Dziecko uzależnione od telefonu: jak z tym walczyć?

Dziecko uzależnione od telefonu

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt by nie pomyślał, że telefony komórkowe o tak zaawansowanej technologii będą dostępne dla każdego. Smartfony opanowały rynek technologiczny często zastępując nam inne urządzenia takie jak komputery czy odtwarzacze muzyki. Nowoczesne smartfony to cud techniki, ale i ogromne zagrożenie dla naszych dzieci. Maluchy sięgają po telefony w coraz młodszym wieku i spędzają przed ich ekranami długie godziny. Gdzie leży problem i jak mu zaradzić?

Dziecko i smartfon: jak rozpoznać uzależnienie?

Nadużywanie telefonu przez nasze dzieci jest ściśle związane z potrzebą bycia w stałym kontakcie z cyberprzestrzenią. Uzależnienie do telefonu w dużej mierze oznacza uzależnienie od Internetu, bez którego nie wyobrażamy już sobie życia. Korzystanie z telefonu w celach komunikacyjnych czy rozrywkowych jest stałym elementem życia niemal każdego współczesnego człowieka, jednak problem pojawia się w momencie, gdy ekran smartfona przyćmiewa obraz świata realnego. Dzieci, które zaczynają się uzależniać od smartfona nie chcą się z nim rozstawać, korzystają z niego przy każdej możliwej okazji, a ograniczenie mu dostępu do urządzenia wywołuje ataki agresji. Do naszych zadań jako rodziców należy obserwowanie zachowania dziecka i interwencja, gdy sytuacja zaczyna się pogarszać.

Dziecko i smartfon: skąd uzależnienie?

Przyczyn uzależnienia od smartfona może być wiele, jednak nadużywanie telefonu bardzo często ma ścisły związek z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami czy też zaburzeniami rodzinnych relacji. Sięgnięcie po smartfona stanowi pewnego rodzaju ucieczkę do wirtualnego świata, gdzie wszystko staje się prostsze. Uzależnienie od telefonu u dziecka może być również związane z zaburzeniami natury psychicznej, które na początku mogą nie dawać wyraźnych znaków, że coś niedobrego dzieje się z nasza pociechą.

Dziecko i smartfon: jak walczyć z uzależnieniem?

Odebranie dziecku smartfona na okres kilku czy kilkunastu dni odniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Dziecko jeszcze bardziej zamknie się w sobie i najprawdopodobniej odmówi chęci współpracy. Warto nieco inaczej podejść do rozwiązania problemu pokazując dziecku, że rzeczywistość może być również piękna i atrakcyjna jak ta wirtualna. Dzieci zdecydowanie częściej sięgają po telefon kiedy brakuje im zainteresowania ze strony rodziców, dlatego warto organizować wolny czas w taki sposób, aby cała rodzina mogła się regularnie integrować. Wspólna wycieczka za miasto czy też zwykłe wyjście na lody w gronie najbliższych może pomóc dziecku na nowo zaadaptować się do świata realnego. Co ważne, wyjście z uzależnienia od telefonu wymaga czasu, dlatego trudno oczekiwać, by po kilku tygodniach domowej terapii dostrzec wyraźną zmianą w zachowaniu naszego dziecka.

i smartfon: rodzice przykładem

Hipokryzja bardzo często towarzyszy nam, rodzicom w procesie wychowywania dzieci. Nie robimy tego świadomie – po prostu pragniemy dla naszego dziecka jak najlepiej. Warto jednak pamiętać, że maluchy czerpią wzorce zachowań obserwując naszą codzienną rutynę. Jeśli sami nadużywamy smartfona czy innych urządzeń elektroniczny to wymaganie od dziecka ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem telefonu wywołuje u niego sprzeczne odczucia. Zanim postawimy rozprawić się z uzależnieniem malucha od smartfona, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od siebie.

0 Replies to “Dziecko uzależnione od telefonu: jak z tym walczyć?”