Jak dbać o lnianą sukienkę?

lniana sukienka

Lniane sukienki, ale też spódnice, to od kilku lat częsty gość damskich szaf, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że ten materiał posiada właściwości wprost idealnie nadające się na słoneczną, upalną pogodę. Warto jednak pamiętać o tym, że ta tkanina wymaga także odpowiedniego traktowania, aby mogła nam posłużyć jak najdłużej i przez cały czas wyglądała świetnie. Jak w takim razie dbać o lniane elementy garderoby, by móc cieszyć się nimi latami?

Lniane sukienki i spódnice – dobry wybór na lato

Len to materiał pod wieloma względami wyjątkowy, co sprawia, że wykonane z niego sukienki to coraz częstszy wybór wielu kobiet, zwłaszcza latem. Wiąże się to m.in. z faktem, że posiada niską gramaturę i charakteryzuje się niezbyt gęstym splotem. Sprawia to, że ta tkanina pozwala na swobodny przepływ powietrza, co jednocześnie pozwala naszej skórze swobodnie oddychać nawet w czasie wysokich temperatur.

Na uwagę bez wątpienia zasługuje higroskopijność lnu. Błyskawicznie chłonie wodę, a jednocześnie cały czas pozostaje suchy, ponieważ wilgoć szybko z niego odparowuje. Tym samym nie musimy się obawiać o nadmiar potu, który tak często towarzyszy nam latem. Dodatkowo lniane spódnice, sukienki czy spodnie dają uczucie chłodu, co może się okazać dla nas zbawienne.

Dodajmy też, że len jest materiałem bezpiecznym dla alergików. Ma właściwości antyseptyczne, hamuje rozwój pleśni i grzybów, a w dodatku jest odporny na zarazki. Tym samym pozostaje komfortowy nawet w przypadku osób o delikatnej skórze.

Jak prać len?

By lniane sukienki i spódnice nie traciły swojego kształtu, koloru i tych wszystkich cech, dzięki którym są tak popularne latem, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób ich prania. Użyta wówczas temperatura przy pierwszym praniu powinna wynosić 30 stopni Celsjusza, później spokojnie możemy prać materiał w 40 stopniach Celsjusza. Co istotne, należy wtedy zrezygnować całkowicie z wirowania lub też ustawić je na możliwie jak najmniejsze obroty. Zapobiegnie to zagnieceniom, na które len jest niestety bardzo podatny.

Len można suszyć zarówno na tradycyjnej suszarce, jak i na płasko – ten drugi sposób jest polecany szczególnie wówczas, gdy splot jest wyjątkowo delikatny, a sama odzież posiada różne detale podatne na odkształcenia czy uszkodzenie. Jeśli zdecydowaliśmy się wyprać lnianą sukienkę czy spódnicę ręcznie, w żadnym wypadku nie należy jej wykręcać z nadmiaru wody. Przyczyni się to jedynie do większej ilości zagnieceń i wydłuży nasz czas spędzony przy desce do prasowania.

Przechowywanie lnu

Zarówno lniane sukienki, jak i spódnice po wypraniu i wyprasowaniu najlepiej przechowywać w szafie. Dzięki temu zapewniamy im stały dostęp do powietrza. Pamiętajmy o tym, aby unikać wciskania tych elementów garderoby między inne bądź też zwijania ich i upychania na półki. W ten sposób bardzo szybko doprowadzimy do tego, że nasze wysiłki w czasie prasowania spełzną na niczym, ponieważ materiał szybko pokryje się kolejnymi zagnieceniami i ponownie będzie wymagał odświeżenia.

0 Replies to “Jak dbać o lnianą sukienkę?”