W większości domów i mieszkań najmniejszym pomieszczeniem użytkowym okazuje się przedpokój, do którego urządzenia najczęściej przywiązujemy najmniej uwagi. Jednak jego odpowiednie zagospodarowanie pozwala na komfortowe korzystanie z korytarza nawet przy jego ograniczonym metrażu. Aranżacja małego przedpokoju może przysporzyć kłopotów, jednak przy zastosowaniu kilku trików można bez trudu cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem.
Aranżacja przedpokoju: zabawa kolorami
Jedną z żelaznych zasad aranżacyjnych jest stosowanie jasnych kolorów na ścianach w celu optycznego powiększenia wnętrza. Zabieg ten pozwala uzyskać efekt nieco bardziej otwartej przestrzeni, jednocześnie dodając korytarzowi niezbędnej lekkości. Co ciekawe, ciemne, kontrastowe barwy również mogą okazać się przydatne przy metamorfozie przedpokoju, zwłaszcza gdy charakteryzuje się on wąskim układem. Pomalowanie węższych ścian przedpokoju na grafitowo czy butelkową zieleń nie tylko pomaga „poszerzyć” wnętrze, ale i ukryć inne jego mankamenty.
Aranżacja przedpokoju: minimalizm
Kolejną zasadą, która powinna nam przyświecać podczas aranżacji niewielkich pomieszczeń jest zachowanie umiaru w ilości elementów wyposażenia. Minimalizm jest w cenie, o czym można się przekonać zaglądając do najbardziej poczytnych magazynów czy serwisów wnętrzarskich, gdzie królują aranżacje oparte na oszczędności w stosowanych rozwiązaniach. Urządzenie przedpokoju w zgodzie z zasadą minimalizmu nie tylko pozwala stworzyć nowoczesne wnętrze, ale przede wszystkim uzyskać maksymalny poziom funkcjonalności tak potrzebnej w przypadku niewielkiego przedpokoju. Wystarczy postawić na niezbędne umeblowanie w postaci szafki na buty, wieszaków czy szafy w zabudowie, o ile metraż i układ korytarza na to pozwala.
Aranżacja przedpokoju: gra luster
Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego przedpokoju jest lustro, które spełnia jednocześnie funkcje praktyczne i dekoracyjne. Lustro wiszące stanowi najbardziej optymalne rozwiązanie ze względu na oszczędność zajmowanej przestrzeni, zwłaszcza gdy stanowi ono element drzwi szafy przesuwnej. Lustro optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu odpowiedniej głębi. Dla zwiększenia efektu warto zastosować trik z dwoma lustrami wiszącymi naprzeciwko siebie, co pozwala uzyskać ciekawe rozwiązanie aranżacyjne przyciągające wzrok.
Aranżacja przedpokoju: szafa w zabudowie
Wiele pomieszczeń spełniających funkcję przedpokoju pomimo swoich niewielkich rozmiarów idealnie nadaje się do wyposażenia w szafę w zabudowie. Szafa projektowana na potrzeby indywidualne pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał wnętrza, zapewniając wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. Szafa zamawiana na wymiar sprawdza się szczególnie wąskich pomieszczeniach posiadających wymiarowe wnęki umożliwiające ich zabudowanie odpowiednimi systemami.
Aranżacja przedpokoju: oświetlenie
Przedpokój jako pomieszczenie przechodnie rzadko wyposażone jest w źródło światła naturalnego. Taki scenariusz najczęściej występuje w mieszkaniach zlokalizowanych w blokach, gdzie obecność dodatkowego okna w korytarzu jest nieczęstym zjawiskiem. Warto zatem postawić na oświetlenie punktowe będące bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem niż oświetlenie centralne, które pozwala na doświetlenie nawet trudno dostępnych miejsc i zakamarków.
0 Replies to “Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?”