Korea Południowa idealna na podróż życia

Podróż do Korei Południowej

Kultura azjatycka od wielu lat jest przedmiotem fascynacji turystów z całego świata, dlatego coraz więcej osób decyduje się na obranie wschodniego kierunku podróży. Co ciekawe, oprócz krajów azjatyckich słynących z turystyki takich jak Tajlandia, Filipiny czy Malezji, coraz większym zainteresowaniem cieszy się Korea Południowa. Jest to ściśle związane m.in. z globalnym fenomenem k-popu czy koreańskich dram, jednak istnieje dużo więcej powodów, dla których warto zaplanować podróż na Półwysep Koreański.

Korea Południowa – kraj z bogatą historią

Większość osób kojarzy Koreę Południową z konfliktu, jaki od wielu lat łączy ją z sąsiadami z Północy. Podział Półwyspu Koreańskiego nastąpił w wyniku wojny domowej w połowie XX wieku i nie zanosi się na to, by Korea znów miała się zjednoczyć. Na lekcjach historii w polskich szkołach nie pojawia się zbyt wiele informacji na temat koreańskich dziejów, dlatego niewiele osób wie, że przez wiele lat Korea była strefą okupacyjną Japonii. Korea Południowa obecnie jest jednym z najprężniej rozwijających się krajów azjatyckich i coraz częściej jest widoczna na arenie międzynarodowej.

Korea Południowa – jak to jest z ich językiem?

Koreańczycy posługują się swoim ojczystym językiem, czyli Hangulem. Został on opracowany dopiero w XV wieku przez Sejonga Wielkiego i jest jednym z nielicznych języków na świecie, który został stworzony sztucznie. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie ewoluował wraz z rozwojem hieroglifów czy innych znaków kryptograficznych. Do czasu wynalezienia Hangulu Koreańczycy władali językiem chińskim zapisywanym za pomocą znaków Hanja. Choć dla ludzi z Zachodu oba języki brzmią podobnie to w rzeczywistości diametralnie się od siebie różnią. W języku koreańskim na każdym kroku widać i słychać zapożyczenia z języka angielskiego, a także obecność tzw. konglish często używany potocznie przez Koreańczyków.

Korea Południowa – kraj z tradycjami

Koreańczycy z Południa ogromną wagę przywiązują do swojego pochodzenia i na każdym kroku podkreślają swoją tożsamość narodową. Do dzisiaj na ważne uroczystości rodzinne czy święta narodowe Koreańczycy zakładają swoje tradycyjne stroje, czyli Hanbok. Jest to swego rodzaju koreański odpowiednik lepiej znanego, japońskiego kimono i prezentuje się równie zjawiskowo. Będąc w Korei warto przymierzyć tradycyjny Hanbok i poczuć się jak koreańska księżniczka.

Korea Południowa – niepowtarzalna kuchnia

Mówiąc o Korei Południowej nie można nie wspomnieć o tamtejszej kuchni, która jest jedyna w swoim rodzaju. Koreańczycy uwielbiają jeść, co widać po ulicznych straganach z narodowymi smakołykami. Kuchnia koreańska to przede wszystkim kimchi, czyli sfermentowane, kiszone warzywa w towarzystwie ostrego chili oraz oczywiście ryż. Koreańczycy nie stronią również od mięsa – wielkim przysmakiem jest tam grillowana wołowina i wieprzowina czy… świńska skóra i podroby.. Ryby również często goszczą na stołach w Korei, podobnie jak owoce morza.

Korea Południowa w pogoni za kulturą zachodnią

Choć wydaje się, że Korea Południowa jest dość hermetycznym narodem, to w istocie są niezwykle pozytywnie nastawieni do zachodniej kultury. Widać to przede wszystkim w koreańskim show-biznesie – kolejne k-popowe zespoły podbijają inne kontynenty, a najpopularniejsi wykonawcy jak BTS czy BlackPink mają swoich oddanych fanów również w Polsce. Wielką popularnością cieszą się również koreańskie dramy, czyli seriale, które można oglądać m.in. na polskim Netliksie. Co ciekawe, u Koreańczyków temat operacji plastycznych nie jest tematem tabu, a już nastolatki dorabiają sobie „podwójną powiekę” czy przechodzą plastykę rys twarzy na wzór zachodni.

0 Replies to “Korea Południowa idealna na podróż życia”