Płyn micelarny czy tonik? Co wybrać?

Płyn micelarny czy tonik

Każda z nas marzy o perfekcyjnym wyglądzie skóry twarzy nieskażonej niedoskonałości czy zmarszczkami. Dążąc do pięknej i zdrowej cery stosujemy masą kosmetyków pielęgnacyjnych, jednak często nie do końca używamy ich zgodnie z ich oryginalnym przeznaczeniem. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji twarzy jest używanie płynu micelarnego w miejsce toniku i odwrotnie, co może mieć swoje przykre konsekwencje. Zatem kiedy stosować tonik, a kiedy płyn micelarny?

Płyn micelarny i tonik: na czym polega różnica?

Dlaczego nie powinnyśmy używać płynu micelarnego wymiennie z tonikiem? Odpowiedź jest prosta – ich przeznaczenie diametralnie się od siebie różni. Choć konsystencja i barwa obu płynów są do siebie łudząco podobne, to na tym cechy wspólne się kończą. W telegraficznym skrócie: płyn micelarny oczyszcza, a tonik przywraca skórze naturalną równowagę.

Płyn micelarny: kompleksowe oczyszczanie

Płyn micelarny często stosujemy jako środek do demakijażu i słusznie, ponieważ dzięki obecności miceli dokładnie rozpuszcza kosmetyki o różnych formułach, niezależnie czy mowa o płynnej pomadce, gęstym podkładzie czy wodoodpornej maskarze do rzęs. Jest to możliwe dzięki właściwościom miceli przyciągających i uszkadzających cząsteczki tłuszczu i innych zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni skóry twarzy w ciągu dnia. Płyn micelarny dobrze radzi sobie z neutralizowaniem nadmiaru sebum, które dla wielu z nas stanowi wstydliwy problem.

Tonik: zdrowy wygląd cery

W przeciwieństwie do płynu micelarnego tonik ma za zadanie przywracać skórze jej naturalne pH, a nie pozbywać się zanieczyszczeń. O stosowaniu toniku często zapominamy, jednak im szybciej wyrobimy sobie nawyk używania toniku w codziennej pielęgnacji, tym nasza skóra więcej na tym zyska. Regularne tonizowanie cery rano i wieczorem pozwala utrzymać jej prawidłowy poziom nawilżenia, a także zredukować ryzyko występowania problematycznych dolegliwości skórnych.

Płyn micelarny: jak używać?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego od zaaplikowania płynu micelarnego na skórze. W rzeczywistości tak jest – wystarczy nanieść na wacik kosmetyczny odrobinę produktu i delikatnie wetrzeć w skórę. Używając płynu micelarnego do demakijażu twarzy warto jednak pamiętać, by nie pocierać wacikiem zbyt mocno o skórę, zwłaszcza w okolicach oczu, gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Na koniec pozostaje zmyć preparat z twarzy letnią wodą, o czym bardzo często zapominamy. Pozostawienie płynu na skórze powoduje zaburzenie jej kondycji oraz nadmiernego przesuszenia.

Tonik: jak używać?

Największą popularnością cieszą się toniku w sprayu, ponieważ ich aplikacja ogranicza się do spryskania twarzy produktem z bezpiecznej odległości. Tonik sam wniknie w skórę pozostawiając ją nawilżoną i pełną blasku. Co jednak w przypadku, gdy tonik zamknięty jest w opakowaniu z tradycyjnym dozownikiem? Nasączenie waciku kosmetycznego nie jest najlepszym pomysłem – wiele produktu po prostu się marnuje. Lepszym rozwiązaniem jest wylanie niewielkiej ilości płynu na dłonie i delikatne wklepywanie produktu bezpośrednio w skórę twarzy. Tonik należy stosować po każdym oczyszcaniu twarzy, aby cera mogła dojść do swojej optymalnej kondycji.

0 Replies to “Płyn micelarny czy tonik? Co wybrać?”