Obraz współczesnego świata nie pozostawia większych złudzeń – stres dotyka niemal każdego i to niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Czynników stresogennych w codziennym życiu nie brakuje, jednak będąc w ciąży należy je ograniczyć do minimum. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, jednak dobro naszego nienarodzonego potomka powinno być dla nas najważniejsze. Zatem jakie skutki dla ciężarnej może mieć odczuwanie stresu i jak się przed nim chronić?
Stres w ciąży a burza hormonalna
Ciało kobiety w okresie ciąży zmienia się nie do poznania, podobnie zresztą jak funkcjonowanie układu hormonalnego. Stan błogosławiony to piękny czas, jednak spokój ducha często zostaje nieco zaburzony przez działanie estrogenu i progesteronu, czyli hormonów niezbędnych do prawidłowego rozwoju naszego maluszka. Kobiety ciężarne bardzo często doświadczają huśtawki nastrojów, a emocje odczuwają z większą intensywnością. Dotyczy to również stresu, który w niewielkiej ilości nie stanowi większego zagrożenia dla płodu. Problem pojawia się w momencie, gdy ciężki stres w ciąży nieustannie nam towarzyszy.
Stres w ciąży i jego przyczyny
Wiadomość o ciąży dla wielu kobiet jest jedną z najlepszych wiadomości, jakie mogą usłyszeć w swoim życiu. Po stanie euforii przychodzą jednak pierwsze wątpliwości: „Czy sprawdzę się w roli matki?”, „Jak poradzę sobie z wychowaniem dziecka?”, „Co z moją karierą zawodową?” Na te i inne pytania nigdy nie ma dobrej odpowiedzi, jednak ich pojawienie się w naszej głowie świadczy o racjonalnym podejściu do życia. Jest to całkowicie normalne, jednak zamartwianie się na zapas nie wpływa korzystnie ani na nasze samopoczucie, ani na nasze dziecko. Płód odczuwa wszystkie napięcia razem ze swoją mamą, a odpowiedzialne za to są hormony stresu takie jak kortyzol czy adrenalina.
Stres w ciąży: zagrożenia
Stres sam w sobie jest szkodliwy dla naszego zdrowia, jednak jego wpływ na rozwój płodu może mieć poważniejsze konsekwencje. Stres i ciąża nie są dobrym połączeniem, zwłaszcza jeśli do jego nasilenia dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. Ciężki stres może być przyczyną obniżonej masy urodzeniowej dziecka, a także jego niedożywienia czy niedotlenienia. Ma to ścisły związek z objawami stresu występującymi u matki, do którego najczęściej należy podwyższone ciśnienie tętnicze. Hormony stresu powodują również obkurczanie się naczyń krwionośnych, przez co transportowanie do łożyska tlenu i najważniejszych składników odżywczych jest utrudnione. Bardzo często zdarza się, że dzieci w pierwszych tygodniach życia są rozdrażnione, niespokojne i zdecydowanie więcej płaczą. Czy stres w ciąży może być powodem poronienia? Tylko i wyłącznie w skrajnych przypadkach, gdzie rozwojowi płodu towarzyszą inne wady rozwojowe.
Stres w ciąży: jak się zrelaksować?
Kobieta w stanie błogosławionym powinna unikać stresu jak ognia i nieustannie dbać o dobre samopoczucie. Jak to zrobić? Ciężarne mają wiele przywilejów, do których można zaliczyć beztroskie leżenie na kanapie i zajadanie ulubionych przysmaków ciążowych. Na stres pomaga również relaksacyjna kąpiel czy masaż partnera. W zredukowaniu poziomu stresu pomaga również rozmowa z najbliższymi, zwłaszcza z przyjaciółkami, które mają za sobą poród lub także się do niego przygotowują.
0 Replies to “Stres w ciąży i jego wpływ na dziecko”