Zdrowe przekąski dla dzieci – co zamiast słodyczy?

Zdrowe przekąski dla dzieci

Problem otyłości u dzieci wydaje się nie zanikać, a wręcz przeciwnie – narastać. Szeroko dostępne nowoczesne urządzenia elektroniczne sprawiły, że maluchy wolą spędzać swój wolny czas przed ekranami swoich smartfonów, tabletów czy telewizorów. Oliwy do ognia dodają również wysoko przetworzone produkty, którymi wypełnione są supermarkety. Do takich produktów z pewnością można zaliczyć sklepowe słodycze, które zawierają ogromne ilości cukru i konserwantów. Co zatem podawać swojemu dziecku zamiast słodyczy?

Słodycze dla dzieci: realne zagrożenie dla zdrowia

Słodkie batoniki, nadziewane czekolady czy żelki pod którymi uginają się sklepowe półki to prawdziwa pułapka dla wielu rodziców. Pod wpływem impulsu zdarza nam się kupować produkty bez wcześniejszego zapoznania się z ich etykietą. Nie jesteśmy zatem świadomi jak wiele sztucznych substancji, konserwantów czy syntetycznych słodzików możemy w nich znaleźć. Nie chodzi jednak o to, by popadać ze skrajności w skrajność – sklepowy batonik od czasu do czasu nie wyrządzi większej krzywdy naszemu maluchowi, jednak regularne „faszerowanie” go słodyczami może poważnie odbić się nie tylko na jego wadze, ale także zdrowiu.

Zdrowe przekąski dla dzieci: dlaczego warto?

Dla każdego rodzica dobro jego dziecka jest najważniejsze, dlatego warto nieustannie poszukiwać zdrowych zamienników dla tradycyjnych słodyczy dostępnych w sklepach. Odrobina kreatywności i rozsądnego podejścia do gotowania sprawi, że nasz maluch zdecydowanie rzadziej będzie sięgał po słodkości obfitujących w substancje słodzące. Domowe słodycze i inne przekąski pochodzące z prywatnej „produkcji” są zdecydowanie zdrowszą alternatywą z uwagi na to, że mamy pełną kontrolę nad tym, co spożywana nasza pociecha. Co ważne, w domowych słodkościach można „przemycać” produkty zawierające cenne składniki odżywcze, których nasze dziecko na co dzień unika jak ognia.

Zdrowe przekąski dla dzieci: co zamiast słodyczy?

Najzdrowszą alternatywą dla słodyczy są bez wątpienia świeże owoce, w których znajdziemy wiele witamin, minerałów i substancji odżywczych wspomagających prawidłowy rozwój dziecka. W okresie letnim warto jak najczęściej korzystać z owoców sezonowych takich jak truskawki, maliny czy borówki. Dzieci często przepadają także za bananami, które w dojrzałej formie doskonale spisują się jako zamiennik słodyczy. Najmłodsi smakosze nie stronią również od kolorowych sałatek owocowych, w których można uwzględnić również te owoce, za którymi nasze dziecko raczej nie przepada.

Zdrowe przekąski dla dzieci: domowe lody

W upalne dni nie ma nic lepszego niż pucharek orzeźwiających lodów, które nie tylko pomogą się ochłodzić, ale także zaspokoić ochotę na słodycze. W sklepach nie brakuje lodów, których skład często pozostawia wiele do życzenia. Lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie lodów, co wbrew pozorom nie wymaga wiele pracy. Domowe lody zawierają dużo mniej cukru niż te tradycyjne, a w dodatku można stworzyć niepowtarzalne miksy smakowe w zgodzie z preferencjami naszego dziecka. Zamiast lodów na bazie śmietany można również pokusić się o zrobienie owocowego sorbetu, który wcale nie musi zawierać niezdrowego cukru.

Zdrowe przekąski: czipsy warzywne

Kto powiedział, że czipsy muszą zawierać tonę tłuszczu i konserwantów? Czipsy w domowym wydaniu mogą stać się jednym z ulubionych przysmaków malucha, które w dodatku będą bezpieczne dla jego zdrowia. Pieczone w piekarniku czipsy ziemniaczane to nie jedyna możliwa opcja – czipsy dla dziecka można przygotować z wielu warzyw i owoców, m.in. z buraka, marchewki czy jabłka.

0 Replies to “Zdrowe przekąski dla dzieci – co zamiast słodyczy?”