Każda z nas z pewnością doświadczyła sytuacji, w której musiała uznać wyższość wypełnienia obowiązków zawodowych czy domowych kosztem nocnego wypoczynku. Co prawda kilka dni krótszego snu może nie mieć poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia, ale przedłużający się problem z przesypianiem przynajmniej 6-7 godzin dziennie to już poważne powody do niepokoju. Jakie zatem skutki może mieć niedobór snu i jak radzić sobie z jego zaburzeniami?
Brak snu: dlaczego jest groźny dla zdrowia?
Biologiczny rytm dobowy każdego człowieka powinien być oparty na kilku podstawowych etapach, wśród których bez wątpienia jedną z najważniejszych ról odgrywa zdrowy sen. Podczas nocnego wypoczynku następuje wiele procesów regeneracyjnych komórek i cykli reprodukcyjnych, dzięki którym nasz organizm może normalnie funkcjonować. Niedobór snu ma również negatywny wpływ na prawidłowe działanie mózgu, co można łatwo zauważyć – przy bezsenności pojawiają się problemy z koncentracją, zapamiętywaniem czy zdolnościami komunikacyjnymi.
Brak snu a rozwój chorób cywilizacyjnych
Niedobór snu to nie tylko problemy z optymalną pracą najważniejszych ośrodków mózgowych, ale także większe ryzyko nabycia wielu chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej mówi się o związku między bezsennością a otyłością, która wciąż jest jednym z największych bolączek współczesnego świata. Brak snu powoduje spowolnienie metabolizmu, czyli najprościej rzecz ujmując, kalorie nie spalają się w takim tempie, jak byśmy sobie tego życzyły. Niewystarczającą ilość snu podaje się również jako przyczynę narastających problemów natury psychicznej takich jak nerwica, stany lękowe, a nawet depresja. Co więcej, brak snu to także prosty przepis na zaburzenia hormonalne czy osłabienie układu odpornościowego. Wnioski nasuwają się same – sen jest jednym z warunków koniecznych do zachowania dobrego stanu zdrowia.
Brak snu a jego niska jakość
Szkodliwy dla zdrowia jest nie tylko sam niedobór dnu, ale również sen, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Chodzi przede wszystkim o długość fazy REM, podczas której mózg wykonuje ogromną pracę porządkując i utrwalając informacje. Niespokojnego sen nie można nazwać w pełni wartościowym, zwłaszcza jeśli nocny wypoczynek ulega kilkukrotnym przerwom na niewielkiej przestrzeni czasowej. Warto zatem zadbać o odpowiednią higienę snu – warunki w pomieszczeniu sypialnianym powinny w jak największym stopniu sprzyjać spokojnemu snowi. Znaczenie ma nie tylko odpowiednie wyciszenie sypialni czy zabezpieczenie jej przed światłem naturalnym – jakość materaca czy też powietrza pozostaje nie bez wpływu na jakość i długość naszego snu. Dobrym posunięciem będzie również pozbycie się z sypialni wszelkich „rozpraszaczy”, zwłaszcza urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie.
Brak snu i bezsenność
Istnieje ogromna różnica między świadomą rezygnacją ze zdrowego snu a bezsennością. W pierwszym przypadku wystarczy nieco zmienić swój tryb życia w taki sposób, aby zyskać choćby godzinę snu ekstra. Problem bezsenności natomiast ma bardziej złożone podłoże – zaburzenia snu mogą towarzyszyć innym schorzeniom takim jak nadczynność tarczycy, astma, choroby układu krwionośnego czy zaburzenia neurologiczne. W przypadku nasilających się problemów ze snem należy udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie.
0 Replies to “Niedobór snu i jego konsekwencje zdrowotne”