Jak dbać o cerę tłustą?

Dbanie o tłustą cerę

Każda z nas dąży do tego, aby wygląd naszej skóry nie pozostawiał żadnych wątpliwości. Zdrowa i zadbana cera to swoista wizytówka, dlatego tak istotne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy zgodnie z jej rodzajem. Skóra ze skłonnością do przetłuszczania się to jedna z naszych największych bolączek, jednak przy zastosowaniu odpowiednich preparatów można bez większych problemów zapanować nad nadmierną produkcją sebum oraz występowaniem się ognisk zapalnych. Zatem oczy pamiętać przy skórze tłustej?

Cera tłusta: czym się charakteryzuje?

Skórę tłustą można rozpoznać przede wszystkim po nadmiarze produkcji łoju, który pełni funkcję naturalnej bariery ochronnej. Cera tłusta ma tendencję do świecenia się, co można zauważyć obserwując skórę w okolicach czoła, nosa, podbródka, a niejednokrotnie również na policzkach. Gromadzące się na powierzchni skóry sebum powoduje jednocześnie inne dolegliwości skórne na czele z zaskórnikami czy wypryskami. Cera tłusta i mieszana jest zdecydowanie bardziej narażona na występowanie infekcji bakteryjnych i grzybiczych, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Przyczyną problematycznej cery mogą być zaburzenia hormonalne, ale także uwarunkowania genetyczne, z którymi nie sposób walczyć.

Pielęgnacja cery tłustej: czego nie robić?

Największym grzechem przy pielęgnacji przetłusczającej się skóry jest manualne oczyszczanie ognisk ropnych oraz zaskórników, co paradoksalnie może powodować nasilanie się problemów cery trądzikowej. Usuwając pryszcze rozsiewamy infekcje na większych obszarach skóry twarzy, przez co trudniej jest zapanować nad jej kondycją. Kolejnym błędem popełnianym przez wiele z nas jest zbyt intensywne oczyszczanie skóry twarzy w ciągu dnia. Zbyt częste mycie silnymi środkami powoduje stopniowe pogarszanie się wyglądu skóry i zaburzenie jest naturalnej równowagi.

Pielęgnacja cery tłustej: wybór odpowiednich kosmetyków

Ujarzmienie cery tłustej nie należy do najprostszych zadań, jednak na rynku pojawia się coraz więcej jakościowych kosmetyków w przystępnych cenach, które wykazują się dobrą skutecznością w walce z nadprodukcją sebum. Warto pamiętać o wieloetapowym oczyszczaniu twarzy za pomocą żeli, pianek czy płynów micelarnych przeznaczonych dla cery tłustej. Kilka razy w miesiącu warto również wykonywać peeling twarzy, dzięki któremu pozbędziemy się martwego naskórka oraz wszelkich zanieczyszczeń zalegających w porach skórnych. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować również stosowanie oczyszczających i odżywczych maseczek na twarz poprzedzonych „parówką”, dzięki czemu kosmetyki lepiej wchłoną się w skórę. Nie można również zapomnieć o aplikacji toniku, który pomaga przywrócić skórze jej naturalne pH.

Pielęgnacja cery tłustej: konsultacja dermatologiczna

Czasem nawet najdokładniejsza pielęgnacja domowa może nie dawać zadowalających efektów, dlatego warto odwiedzić gabinet dermatologiczny. Specjalista dokona dokładnej analizy naszej cery oraz wskaże jej największe mankamenty. Co ważne, dermatolog pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji twarzy, a także zaleci wykonanie zabiegów poprawiających jej wygląd.

0 Replies to “Jak dbać o cerę tłustą?”