Jak dbać o drewnianą podłogę?

Dbanie o drewnianą podłogę

Drewniane podłogi od wielu lat stanowią obiekt pożądania dla osób, które pragną wyposażyć swoje wnętrze w ponadczasowe materiały wykończeniowe, które niezależnie od zmieniających się trendów w aranżacji wnętrz będą wciąż aktualne. Drewno jest niezwykle uniwersalnym surowcem, które jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji w celu zachowania jego pierwotnych właściwości, zwłaszcza jeśli jest ono wykorzystywane jako pokrycie podłogowe. Zatem jak dbać o podłogi drewniane w mieszkaniu?

Drewniana podłoga: synonim luksusu i elegancji

Nie da się oprzeć wrażeniu, że drewniana podłoga dodaje wnętrzom przytulnego charakteru, ale jednocześnie sprawia, że mieszkanie nabiera bardziej luksusowego charakteru. Podłoga drewniana, nawet po zastosowaniu odpowiednich technik impregnacyjnych może ulegać nadmiernej eksploatacji ze względu na stosunkowo wysoką podatność na mikrouszkodzenia czy większe zniszczenia. Pielęgnacja podłóg drewnianych wymaga nieco więcej wysiłku niż w przypadku paneli PVC czy płytek ceramicznych, jednak jest to jedyna droga do zachowania jej optymalnej kondycji przez wiele lat.

Drewniana podłoga: codzienna pielęgnacja

Świeżo położona podłoga drewniana wygląda niezwykle efektownie, jednak bez regularnej pielęgnacji i oczyszczania powierzchni drewna z zabrudzeń szybko straci swoje walory estetyczne. Posiadanie podłóg drewnianych jest jednoznaczne z obowiązkiem stosowania tradycyjnych czynności pielęgnacyjnych z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Odkurzanie drewnianej podłogi powinno odbywać się z użyciem specjalnej nakładki ochronnej, a mycie jedynie za pomocą lekko wilgotnej ściereczki lub mopa nasączonego wodą ze specjalnym płynem przeznaczonym do powierzchni drewnianych. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do ekspozycji drewna na zbyt dużą wilgotność, która towarzyszy odkurzaczom parowym – drewniane deski mają tendencję do absorbowania wody i puchnięcia, co często jest przyczyną naruszenia struktury podłogi.

Drewniana podłoga: zabezpieczanie mebli i maty ochronne

Najczęstszą przyczyną ścierania się wierzchniej warstwy drewnianych podłóg jest kontakt z ciężkimi przedmiotami, które podczas przesuwania powodują rysy i zmatowienia, których usunięcie jest stosunkowo skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Najlepszym środkiem prewencyjnym okazują się samoprzylepne podkładki pod meble, które można zakupić w każdym markecie budowlanym czy sklepie meblowym. Kosztują grosze, a pomagają przedłużyć żywotność podłóg drewnianych. Przy okazji zakupu podkładek warto również zwrócić uwagę na maty ochronne, które są okazują się nieocenione przy zabezpieczaniu tych obszarów podłogi, które narażone są na największą eksploatację.

Drewniana podłoga: konserwacja

Powierzchnia drewna z uwagi na podatność na zniszczenia wymaga cyklicznych konserwacji, które w dłuższej perspektywie przyczyniają się do zachowania jej optymalnego stanu technicznego. Na rynku dostępnych jest cała gama emulsji przeznaczonych do zabezpieczania drewnianych podłóg, które dodatkowo mogą pełni

funkcje dekoracyjne. Lakierowane podłogi warto co kilka lat cyklinować, a olejowane powierzchnie czyścić specjalnym preparatem. Konserwacja drewnianych pokryć podłogowych zazwyczaj nie wymaga interwencji specjalistów, a wszystkie czynności można wykonać samodzielnie.

0 Replies to “Jak dbać o drewnianą podłogę?”