Wątroba jest jednym z najważniejszych organów pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego tak ważne jest, aby jej praca przebiegała w sposób podręcznikowy. Upośledzenie działania wątroby może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia, więc powinnyśmy zrobić wszystko, aby zmniejszyć jej ekspozycję na czynniki chorobotwórcze. Zatem jak należy dbać o wątrobę?
Wątroba i jej podstawowe zadania
Z anatomicznego punktu widzenia wątroba jest największym ludzkim organem, dlatego też pełni niezwykle ważne funkcje pozwalające na niezakłóconą pracę naszego organizmu. Bierze udział w procesie przetwarzania substancji odżywczych dostarczanych do organizmu wraz z pokarmem, które dzięki obecności hepatocytów ulegają rozpadowi na związki lepiej przyswajalne. Dzięki sprawnej pracy wątroby pozbywamy się również wszelkich substancji toksycznych, które powstają jako produkty uboczne przemiany materii. Wątroba produkuje także substancje trawienne takie jak żółć, które pełnią ważną funkcję w układzie pokarmowym. Jednym słowem, wątroba reguluje funkcjonowanie całego organizmu, dlatego zaburzeniom jej pracy towarzyszą inne schorzenia niekorzystnie oddziałujących na nasze zdrowie.
Jak dbać o wątrobę? Odpowiednia dieta
Niezdrowa dieta, której podstawę stanowią wysoko przetworzone produkty obfitujące w konserwanty, sztuczne barwniki, tłuszcze zwierzęce, cukry i inne substancje odżywcze obciążające wątrobę to prosty przepis na upośledzenie jej pracy. Aby ustrzec się problemów natury hepatologicznej należy zadbać o zróżnicowaną dietę bogatą na naturalnych składnikach wspierających pracę wątroby. Należy unikać smażonych i tłustych potraw a w ich miejsce spożywać różnorodne posiłki zawierające białko, węglowodany, tłuszcze roślinne czy kwasy tłuszczowe obecne w rybach. Warto również sięgać po produkty naturalne, pochodzące z ekologicznych upraw aby zminimalizować występowanie substancji toksycznych takich jak pestycydy czy antybiotyki.
Jak dbać o wątrobę? Ograniczyć alkohol
Jednym z największych wrogów wątroby jest alkohol. Dlaczego? Alkohol etylowy pod wpływem pracy hepatocytów ulega rozkładowi do postaci aldehydu octowego, który wykazuje się zdecydowanie większą toksycznością niż sam etanol obecny w piwie, wódce czy w innych popularnych napojach alkoholowych. Bezpieczna ilość alkoholu dla wątroby zależy od indywidualnych predyspozycji, na które wpływają płeć, wiek czy też ogólny stan zdrowia. Najlepszą formą ochrony przed szkodliwym działaniem alkoholu na wątrobę jest wstrzemięźliwość lub ograniczenie jego spożycia do absolutnego minimum.
Jak dbać o wątrobę? Ograniczyć leki
Większość z nas próbuje samodzielnie walczyć z pojawiającymi się dolegliwościami zdrowotnymi. Najczęściej robimy to z pomocą preparatów dostępnych od ręki w aptekach, a także w supermarketach czy niewielkich sklepach spożywczych, co wiąże się z ryzykiem pogorszenia stanu wątroby. Przyjmowanie leków na własną rękę bez wiedzy lekarza oraz bez wcześniejszego zapoznania się z ich składem bardzo często wiąże z występowanie zaburzeń pracy wątroby, zwłaszcza gdy przyjmujemy leki w zbyt dużej ilości.
0 Replies to “Jak dbać o wątrobę?”