Jak skutecznie ograniczyć domowe wydatki?

Ograniczanie domowych wydatków

Jakość życia milionów Polaków z roku na rok wygląda coraz lepiej, jednak wciąż poszukujemy skutecznych sposobów na zaoszczędzenie dodatkowego „grosza” w domowym budżecie. Zarządzanie finansami nie należy do najprostszych zadań, jednak dzięki kilku wskazówkom można ograniczyć miesięczne wydatki, ale jednocześnie nie pozbawiać się małych przyjemności. Zatem jak obniżyć koszty utrzymania siebie i rodziny?

Wydatki domowe: analiza kosztów utrzymania

Żeby stwierdzić gdzie leży geneza naszych problemów finansowych musimy w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować miesięczne wydatki w stosunku do przychodów netto na całe gospodarstwo domowe. Spisując przez miesiąc wszystkie wydatki, włączając w nie stałe opłaty oraz koszty „życia”, można otrzymać całkiem prosty rachunek zysków i strat. Dzięki miesięcznej analizie wydatków sporządzonej w przejrzysty sposób można dość łatwo zauważyć rezerwy w zarządzani domowym budżetem i zminimalizować wydawanie pieniędzy na rzeczy całkowicie nam niepotrzebne.

Wydatki domowe: rozsądne zakupy

Większość z nas popełnia podstawowy błąd robiąc zakupy bez przygotowanej wcześniej listy. Wbrew pozorom dzięki zakupom przeprowadzanych według wcześniej wyznaczonego schematu można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych miesięcznie, co w skali roku stanowi pokaźną kwotę. Największą pułapkę stanowią częste zakupy w supermarketach, które nieustannie kuszą atrakcyjnymi promocjami i kolorowymi opakowaniami. Lista zakupów pomaga powstrzymać swój wewnętrzny konsumpcjonizm na rzecz zdrowego rozsądku.

Wydatki domowe: opłaty za wodę i prąd

Niektórych kosztów utrzymania nie da się wyeliminować i tak też jest w przypadku opłat za prąd czy wodę. Można jednak skutecznie ograniczyć wysokość miesięcznych czy kwartalnych rachunków żyjąc w zgodzie z ekologią. Czasem wystarczy pozbycie się złych nawyków takich jak mycie zębów i rąk przy odkręconej wodzie czy też wypełnianie całej wanny o pojemności kilkudziesięciu litrów. Warto również bardziej rozważnie używać energii elektrycznej i postawić na sprzęty energooszczędne, które nawet przy nieprzerwanej pracy nie będą zbyt wielkim obciążeniem dla domowej sieci.

Wydatki domowe: ograniczenie wyjść na miasto

Każdemu od czasu do czasu należy się porządny odpoczynek i odrobina rozrywki, jednak regularne stołowanie się w drogich restauracjach, wyjścia do kina czy imprezy w nocnych klubach powodują poważne „dziury” w domowym budżecie. Dość powiedzieć, że kino we dwoje to wydatek nawet 100 złotych, biorąc pod uwagę wysokość cen biletów, przekąsek i napojów. Wspólny obiad w restauracji? Co najmniej 50zł przy wyborze najtańszych dań z karty, a za równowartość tej kwoty można przecież ugotować na kilka dni. Nie chodzi jednak o to, by całkowicie odmawiać sobie przyjemności – rozrywka „na mieście” 2-3 razy w miesiącu jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Wydatki domowe: zmiana dostawców usług

Fakt, że od lat jesteśmy stałymi klientami danego operatora telefonii komórkowej czy dostawcy telewizji satelitarnej nie oznacza, że po naliczeniu odpowiednich zniżek zapłacimy mniej niż u konkurencyjnej firmy. Warto zatem raz na rok przeprowadzać szybką analizę rynku i wybrać rozwiązania najbardziej optymalne dla kondycji domowych finansów.

0 Replies to “Jak skutecznie ograniczyć domowe wydatki?”