Pasożyty to organizmy żyjące w ciele innego organizmu (gospodarza, żywiciela) i odżywiające się jego kosztem. Niektóre pasożyty nie wpływają w zauważalny sposób na organizm żywiciela, jednak w wielu przypadkach pasożyty powodują, że gospodarz choruje. Do pasożytów człowieka zaliczamy robaki obłe czy pierwotniaki. Leczenie polega głównie na podaniu specjalistycznych leków.
Najczęstsze pasożyty chorobotwórcze człowieka
Pasożyty człowieka mogą być mikroskopijne lub na tyle duże, że widoczne gołym okiem. Są przenoszone na gospodarzy najczęściej poprzez spożycie zakażonej jajami żywności lub wody. Niekiedy zakażenie może nastąpić na skutek ukąszenia stawonoga (mucha, kleszcz), który może pełnić funkcję gospodarza pośredniego lub wektora. Poważne zakażenie pasożytnicze może prowadzić nawet do sepsy, co stanowi zagrożenie życia. Najczęstszymi pasożytami występującymi w ciele człowieka są:
- owsiki — żyją w jelicie grubym;
- glista ludzka — przebywa w jelicie cienkim;
- tasiemiec — żyje w jelitach. Można się nim najczęściej zarazić poprzez zjedzenie surowego mięsa;
- lamblie — znajduje się w dwunastnicy oraz w jelicie cienkim;
- przywry — robaki te mogą żyć w naczyniach krwionośnych, jelitach, płucach czy wątrobie;
- włosień kręty — znajduje się w mięśniach, dostaje się drogą pokarmową;
- rzęsistek — znajduje się w drogach rodnych kobiety.
Każdy z nich wywołuje inną chorobę.
Choroby pasożytnicze
W zależności od pasożyta, który wtargnął do naszego organizmu, wyróżnia się różne rodzaje chorób pasożytniczych. Oto niektóre z nich.
Owsica (enetrobioza) — wywołana jest przez owsiki. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pasożyty w wyniku złej higieny zostają przenoszone z dziecka na dziecko drogą pokarmową.
Tasiemczyca — wywołana przez różne rodzaje tasiemca. Niekiedy może trwać bezobjawowo przez kilka lat. Pasożyt dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową, najczęściej podczas zjedzenia niedogotowanego lub surowego mięsa z larwami pasożyta.
Glistnica — wywołana przez glistę ludzką. Dostaje się do organizmu żywiciela poprzez połknięcie jaj, które mogą znajdować się na skażonym jedzeniu (często na jarzynach). Jaja glisty mogą unosić się także w powietrzu.
Do innych chorób pasożytniczych zaliczamy m.in.:
- toksoplazmozę;
- lambliozę;
- malarię;
- włośnicę
- świerzb.
Niektóre infekcje pasożytnicze występują w określonych obszarach i strefach klimatycznych, np. malaria występuje najczęściej w krajach afrykańskich.
Jakie są objawy infekcji pasożytniczych?
Pasożyty najczęściej bytują w jelitach, dlatego najpowszechniejszymi objawami są dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego. Zalicza się do nich:
- ból brzucha;
- biegunkę i wymioty;
- częste gazy;
- utratę wagi.
Niektóre infekcje pasożytnicze dają charakterystyczne objawy, po których możemy przypuszczać, że w naszym organizmie jest pasożyt.
Owsica — swędzenie w okolicy odbytu, zgrzytanie zębów; na kale możemy zobaczyć pełzające białe robaki.
Świerzb — swędzenie skóry, zmiany ropne w wyniku drapania.
Włośnica — objawy grypopodobne, obrzęk zwłaszcza wokół oczu i paznokci.
Bąblowica — może wystąpić żółtaczka, duszności, kaszel, objawy podobne do guza mózgu, możliwość częstych złamań.
Jak diagnozuje się zakażenie pasożytami?
Infekcje pasożytnicze można diagnozować na wiele sposobów. Lekarz może zlecić ci na przykład:
- badanie krwi
- badanie kału
- endoskopię lub kolonoskopię
Leczenie infekcji pasożytniczych
Istnieje kilka leków przeciwpasożytniczych. W zależności od rodzaju pasożyta stosuje się różne preparaty, zawierające różne substancje czynne.
Owsica, glistnica — tutaj są dostępne preparaty z trzema substancjami czynnymi:
- albendazol (Zantel);
- mebendazol (Vermox);
- pyrantel (Pyrantelum).
Tasiemczyca — stosuje się leki doustne, takie jak prazykwantel lub niklozamid.
Świerzb — leczenie polega głównie na stosowaniu preparatów na skórę w postaci maści, kremów lub roztworów wodnych.
Leki przeciwpasożytnicze w większości są na receptę. Bez recepty możemy kupić na przykład pyrantelum.
Większość leków stosowanych w leczeniu infekcji pasożytniczych zabija robaki poprzez ich zagłodzenie lub paraliżujących ich mięśnie. Niektóre z leków zabija tylko postać dorosłą pasożytów, dlatego wymagane jest powtórzenie leczenia po czasie, który jest potrzebny na wylęg postaci dorosłych.
Domowe sposoby na pasożyty
Warto także wspomnieć o domowych sposobach na pasożyty. Pomocne może okazać się spożywanie pestek dyni, czosnku, czy picie zielonej herbaty.
Korzyści płynące z używania zielonej herbaty do pozbycia się pasożytów
Zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków na pasożyty. Jest ona używana od wieków. Mówi się, że zielona herbata jest korzystna dla zdrowia, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i mogą zapobiegać uszkodzeniu DNA przez wolne rodniki, zapobiegając w ten sposób nowotworom i chorobom serca. Zielona herbata pomaga również zapobiegać pasożytom ze względu na wysokie stężenie katechiny – naturalnej substancji, która może zabijać pasożyty. Zielona herbata zawiera również kofeinę i l-teaninę, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, co może być korzystne dla osób cierpiących na pasożyty ze względu na zmiany ciśnienia wywołane przez jaja pasożytów. Zielona herbata jest szczególnie dobra w leczeniu pasożytów znajdujących się we krwi, takich jak leiszmanioza.
Pestkami w pasożyty – Jak prawidłowo stosować?
Korzyści z używania czosnku i imbiru do pozbycia się pasożytów
Czosnek i imbir są również świetnymi naturalnymi środkami na pasożyty. Regularne spożywanie tych dwóch ziół może pomóc w zapobieganiu lub eliminowaniu różnych infekcji. Oba te zioła są doskonałe do zwalczania infekcji bakteryjnych, w tym tych powodowanych przez pasożyty, ponieważ mają silne właściwości antybakteryjne. Właściwości te mogą zabijać bakterie i wirusy, czyli dwa główne rodzaje pasożytów, które mogą zarażać ludzi.
0 Replies to “Jakie leki stosować na pasożyty?”