Najpiękniejsze książki o miłości, które po prostu trzeba znać

Książki o miłości

Miłość bez wątpienia jest najpopularniejszym motywem przewodnim w historii światowej literatury. W przeciągu ostatniego stulecia powstało wiele wyjątkowych powieści obyczajowych, dzięki którym czytelnicy mogą poznać miłość od nieco innej strony niż ma to miejsce np. w komediach romantycznych. Co ważne, najwybitniejsze romanse cieszą się ogromnym zainteresowaniem do dzisiaj, a ich znajomość to po prostu obowiązek dla każdego fana literatury na najwyższym poziomie. Zatem które powieści o miłości trzeba przeczytać choć raz w życiu?

Książki o miłości: „Śniadanie u Tiffany’ego”

Powieść Thrumana Capote to historia młodziutkiej Holly, damy do towarzystwa, która konsekwentnie dąży do zaistnienia w nowojorskich elitach. Z pozoru wydaje się kolejną naiwną dziewczyną, która marzy o luksusach i życiu na poziomie. Holly utrzymuje kontakty z mafijnym półświatkiem, co pokazuje, że pozorna niewinność to tylko maska, która zapewnia jej przetrwanie. Pomimo usilnych starań, młodziutka Holly zakochuje się w pewnym przystojnym dyplomacie, któremu też nie jest obojętna. „Śniadanie u Tiffany’ego” swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim ekranizacji z 1961 roku, w której główną rolę zagrała wybitna Audrey Hepburn. Nawiasem mówiąc, film również powinien znaleźć się na liście do obejrzenia każdej kobiety, choćby z uwagi na talent brytyjskiej aktorki.

Książki o miłości: powieści Nicholasa Sparksa

Amerykański powieściopisarz od wielu lat uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych w obrębie swojego gatunku. Sparks w zasadzie od początku swojej kariery pisarskiej zawojował rynek wydawniczy – jego pierwsza powieść, „Pamiętnik” od ponad 20 lat wymieniana jest w gronie najlepszych melodramatów w historii, a każda kolejna książka Sparksa staje się międzynarodowym bestsellerem. Sparks niewątpliwie posiada umiejętność przykuwania uwagi czytelników za pomocą niebanalnych zabiegów literackich, dzięki którym zyskał światową sławę. Dość powiedzieć, że niemal każda książka amerykańskiego pisarza doczekuje się ekranizacji (zresztą całkiem udanych).

Książki o miłości: „Duma i uprzedzenie”

Jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści romantycznych w historii literatury pięknej, a jej autorką jest legendarna już Jane Austen. Akcja powieści rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii, czyli w czasach, kiedy kobiety dopiero walczyły o pełną swobodę. Główną bohaterką „Dumy” jest Elisabeth, która ku zaskoczeniu wszystkich odmawia wyjścia za mąż za Pana Darcy’ego – przystojnego kawalera, o którym marzy każda młoda panna. Lizzy posiada szereg własnych przekonań, które nie pozwalają jej poślubić atrakcyjnego, ale niezwykle zapatrzonego w siebie młodzieńca. „Dumę i uprzedzenie” warto przeczytać nie raz, ani nie dwa i to w dodatku w oryginalnej wersji językowej, która niesie ze sobą jeszcze mocniejsze przesłanie.

Książki o miłości: „Zanim się pojawiłeś”

Jojo Moyes znana jest z tego, że nie boi się poruszać trudnych tematów jakimi są śmiertelna choroba czy strata. „Zanim się pojawiłeś” to wzruszająca historia Lou Clark, zwariowanej dziewczyny, która w wyniku niefortunnych zdarzeń zostaje bez pracy. Szybko jednak znajduje pracę jako opiekunka bogatego Willa, który po wypadku na motocyklu traci sprawność od szyi w dół. Pomimo początkowej niechęci i frustracji Will zaczyna postrzegać Lou nie tylko jako swoją opiekunkę. Historia, która momentami, a momentami doprowadza do łez, która ma swoją kontynuację w dwóch kolejnych częściach trylogii.

0 Replies to “Najpiękniejsze książki o miłości, które po prostu trzeba znać”