Nerwica lękowa to problem, który co raz częściej dotyka osoby w różnym wieku. Szybkie tempo życia, nieustanny stres i natłok obowiązków, przewlekłe napięcie, sięganie po używki i inne, często traumatyczne zdarzenia sprzyjają rozwojowi tej choroby. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.
Jak objawia się nerwica?
Nerwica na początkowym etapie objawia się nieustannym zmęczeniem, trudnościami z koncentracją i zasypianiem. Mogą później pojawić się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które objawiają się często powtarzanymi czynnościami, np. myciem rąk lub sprawdzaniem czy czegoś nie zapomnieliśmy. Te problemy dotyczą szczególnie osób, które są poddawane nieustannej presji i stresowi i mają ku temu genetyczne predyspozycje.
Choroba trzy razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Zaburzenia o podłożu nerwicowym dzieli się na kilka kategorii. Mogą to być między innymi te dotyczące fobii, panicznych lęków, zaburzeń dysocjacyjnych w postaci amnezji. Występują także w formie ciężkiej reakcji na niespodziewany i duży stres, na przykład pourazowy. Towarzyszą im różne objawy fizyczne, jak na przykład zaburzenia wzroku lub słuchu, pocenie się, rozstroje żołądka i różnego rodzaju bóle.
Nerwica – jak można sobie z nią poradzić?
Ze względu na bardzo różne objawy i stopień nasilenia choroby stosuje się odmienne metody jej leczenia. Pomaga zarówno kompleksowa pomoc psychoterapeuty, jak i w ciężkich przypadkach również farmakologia. Nie ma jednak jednego, skutecznego lekarstwa na nerwicę. Każdy przypadek musi być indywidualnie zbadany i na podstawie tego dobiera się odpowiednią kurację.
Objawów nerwicy nie należy bagatelizować. Jeśli wizyta w gabinecie u specjalisty jest dla nas stresującym przeżyciem to alternatywnym rozwiązaniem może być doświadczony psycholog online. Takie regularnie prowadzone sesje terapeutyczne przez internet są tak samo skuteczne jak spotkanie twarzą w twarz z lekarzem. Nerwicę da się wyleczyć, ale kuracja zazwyczaj jest długotrwała. Pierwszą poprawę można dostrzec już po kilku tygodniach leczenia.
0 Replies to “Nerwica – jak sobie radzić?”