Wyspa kuchenna – sposób na funkcjonalną kuchnię

Sposoby na wyspę w kuchni

Kuchnia z efektowną wyspą to marzenie wielu osób przygotowujących się do remontu czy wykańczania surowego pomieszczenia. Kluczem do sukcesu jest jednak dobrze przemyślany projekt z uwzględnieniem wyspy, która potrafi wywindować funkcjonalność nawet niewielkiej kuchni w bloku. Wkomponowanie wyspy kuchennej w aranżację mieszkania wymaga nieco więcej zaangażowania, jednak efekt końcowy często przechodzi wszelkie oczekiwania. Zatem jak zaprojektować kuchnię z wyspą?

Wyspa kuchenna: nieograniczone możliwości

Kuchnia z wyspą jest atrakcyjna nie tylko z designerskiego punktu widzenia, ale przede wszystkim ze względu na ogromny potencjał użytkowy. Wolnostojąca wyspa kuchenna zwiększa powierzchnię roboczą i pomaga znacznie lepiej zorganizować pracę w liczniejszym gronie. Łatwy dostęp z każdej strony wyspy usprawnia użytkowanie całego pomieszczenia, a dodatkowo gwarantuje komfort gotowania czy jedzenia, bo świetnie sprawdza się również jako stół kuchenny czy minibarek. Aranżacja wyspy kuchennej może przybierać różne formy i tylko od nas zależy w jakim kierunku chcemy podążyć.

Wyspa kuchenna: większa funkcjonalność

Z uwagi na to, że wyspa w kuchni to dodatkowa przestrzeń robocza pozwala znacznie lepiej wykorzystać nawet ograniczony metraż pomieszczenia. Wyspa kuchenna to szansa na dodatkowy blat roboczy, ale nie tylko. Wyspę można wyposażyć również w zlewozmywak, kuchenkę czy piekarnik, co oczywiście wiąże się z koniecznością przerabiania istniejących już instalacji, jednak wysiłek niemal zawsze się opłaca. Co ważne, wyspa jest doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli niewielkich kuchni z uwagi na ekstra miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych.

Wyspa kuchenna: odpowiednia lokalizacja

Niestety nie każda kuchnia będzie spełniać wszelkie wymagania niezbędne do zaprojektowania praktycznej wyspy kuchennej. Podstawowym ograniczeniem okazuje się mały metraż pomieszczenia oraz jej zamknięty charakter. Przyjmuje się, że wyspa ma szansę powodzenia w kuchniach o średniej powierzchni 20m2 lub w kuchniach otwartych na salon. Decyzja o uwzględnieniu wyspy kuchennej w projekcie powinna być podyktowana względami praktycznymi – jej użytkowanie powinno być maksymalnie bezproblemowe dzięki wystarczającej przestrzeni wokół obiektu pozwalającej na swobodne korzystanie z szafek i szuflad.

Wyspa kuchenna: jak zaprojektować?

Istnieją dwa rozwiązania pozwalającej wzbogacić wyposażenie swojej kuchni o funkcjonalną wyspę. Do tego celu można użyć korpusy tradycyjnych szafek stojących, które wystarczy ustawić obok siebie według własnych potrzeb. Wyspa kuchenna może przybrać kształt prostokąta w przypadku wąskiej kuchni, lub kwadratu, kiedy ustawienie pomieszczenia pozwala na podobny układ. Połączenie szafek kuchennych umożliwia zamówienie jednolitego blatu kuchennego, który można wykonać z laminatu, drewna czy też kamienia.

Drugim sposobem jest skorzystanie z usług stolarskich pozwalających zaprojektować wyspę na wymiar. Rozwiązanie dużo bardziej kosztowne niż gotowe szafki stojące, jednak pozwala znacznie łatwiej dostosować wymiar wyspy do specyfiki i metrażu kuchni. Zamówienie wyspy kuchennej na wymiar to również szansa na oryginalny design, na który stawia coraz więcej osób.

0 Replies to “Wyspa kuchenna – sposób na funkcjonalną kuchnię”