Zamykanie naczynek laserem – czy warto zdecydować się na zabieg?

Zamykanie naczynek przy pomocy lasera to bezpieczny zabieg, który pomaga skutecznie uporać się z problemem poszerzonych naczyń krwionośnych widocznych tuż pod skórą, które najczęściej lokalizują się na twarzy, dekolcie czy łydkach. Poznaj wskazania, przeciwwskazania oraz skuteczność zabiegu laserowego usuwania naczynek.

Dla kogo zamykanie naczynek?

Wskazaniem do zamykania naczynek jest pojawienie się wyraźnie rozszerzonych naczynek, które są trwałe, czyli nie znikają jak na przykład rumieniec. Szczególnie narażone na powstawanie rozszerzonych naczynek są osoby o cerze wrażliwej. Rozszerzone naczynka mogą łączyć się i tworzyć struktury dużych rozmiarów, co prowadzi do powstawania tzw. rumienia.

Czynniki, które zwiększają ryzyko pojawiania się zmian naczyniowych to:

  • niekorzystne warunki atmosferyczne (gwałtowne zmiany temperatur),
  • nadmierne promieniowanie słoneczne lub na solarium,
  • zażywanie niektórych leków (m.in. hormonalnych).

Zdecydowanie najskuteczniejszą i jednocześnie najmniej inwazyjną metodą zamykania naczynek na twarzy jest laseroterapia. Jest ona bezpieczna i komfortowa, nie wymaga znieczulenia ani zbyt wielu powtórzeń dla uzyskania zadowalających efektów. Sprawdzonym urządzeniem jest laser na naczynka Cutera, z którego skorzystasz w warszawskiej Klinice Miracki. Terapia ma łagodny przebieg i może być stosowana w przypadku każdego typu cery, jednak przed jej rozpoczęciem zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Przed wykonaniem zabiegu specjalista musi wykluczyć przeciwwskazania do laseroterapii oraz ocenić uszkodzone naczynka widoczne przez naskórek. Bada ich wielkość, kolor oraz liczbę. Pozwala to na dobranie odpowiednich parametrów zabiegu.

Jak działa laser na naczynka?

Zabieg wykonywany jest przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Specjalista dobiera odpowiednie parametry urządzenia (m.in. długość fali i głębokość jej działania) w zależności od rozległości zmiany naczyniowej. Promieniowanie laserowe sprawia, że temperatura krwi w naczynku gwałtownie rośnie. W efekcie naczynko się obkurcza i zamyka. Energia emitowana przez promieniowanie laserowe jest pochłaniana przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Naczynie krwionośne zostaje w ten sposób podgrzane, a jego ścianki ulegają destrukcji. Uszkodzone termicznie pozostałości naczynka zostają po jakimś czasie usunięte z organizmu.

Zabieg zamykania naczynek daje trwałe efekty – zmiana zamknięta zostaje trwale usunięta. Nie gwarantuje to jednak, że po pewnym czasie nie powstaną nowe zmiany. Zabieg można jednak regularnie powtarzać, aby wzmocnić i wydłużyć osiągnięte rezultaty.

Przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek

Chociaż zamykanie naczynek przy pomocy lasera jest terapią łagodną i bezpieczną, to nie każdy może się jej poddać. Istnieje szereg przeciwwskazań do laseroterapii. Do najważniejszych z nich należą: ciąża, okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, epilepsja, a także świeża opalenizna. Z naświetlań należy zrezygnować również podczas terapii lekami psychotropowymi, światłouczulającymi (np. retinoidami) i niektórymi antybiotykami. Zabiegu nie przeprowadza się u osób chorych na cukrzycę, bielactwo czy łuszczycę, a także u chorych z wszczepionymi rozrusznikami serca. Dla osób ze skłonnością do bliznowców zabieg ten również może okazać się ryzykowny. Z pełną listą przeciwwskazań zapozna Cię lekarz podczas konsultacji wstępnej.

W razie innych pytań na temat laserowego zamykania naczynek zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

0 Replies to “Zamykanie naczynek laserem – czy warto zdecydować się na zabieg?”