Domowe sposoby na ból głowy

Sposoby na ból głowy

Przyzwyczaiłyśmy się, że leki przeciwbólowe są bardzo łatwo dostępne, a do pokonania bólu głowy wystarczy połknięcie niewielkiej kapsułki zawierające skuteczne środki farmaceutyczne. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy częste sięganie po leki jest bezpieczne dla naszego zdrowia? Zanim sięgniemy po tradycyjne preparaty warto spróbować kilku domowych sposobów, dzięki którym walka z bólem głowy stanie się dużo łatwiejsza. Zatem co na ból głowy?

Ból głowy: najczęstsze przyczyny

Czynników zewnętrznych wywołujących bóle głowy nie brakuje. Najczęściej jednak są one spowodowane nagłymi zmianami pogody czy ciśnienia atmosferycznego, a niejednokrotnie również zmianą klimatu. Ból głowy może także towarzyszyć sytuacjom stresowym czy wytężonej pracy mózgu. Nasilające się dolegliwości bólowe mogą być też związane ze schorzeniami kręgosłupa, a nawet zwykłym przeziębieniem. Co ciekawe, nawracające bóle głowy mogą pojawić się również przy niezdrowej diecie czy też odwodnieniu organizmu. Im wcześniej rozpoznamy przyczynę problemu, tym łatwiej jest znaleźć na niego sposób.

Ból głowy a leki przeciwbólowe

Nawyk sięgania po środki przeciwbólowe na dłuższą metę może okazać się szkodliwy dla naszego zdrowia – długotrwałe stosowanie leków niekorzystnie wpływa na prawidłową pracę wątroby odpowiedzialnej za rozkład substancji odżywczych na związki łatwiej przyswajalne, a także za detoksykację organizmu. Zażywanie leków przeciwbólowych wbrew zaleceniom producenta, czyli w zbyt dużej ilości czy łącząc je z substancjami wchodzącymi z nimi w interakcję to prosty przepis na polekowe uszkodzenie wątroby. Przed sięgnięciem po tabletkę przeciwbólową warto zatem wypróbować naturalne metody walki z bólem głowy, które niejednokrotnie okazują się zaskakująco efektywne.

Sposoby na ból głowy: nawadnianie organizmu

Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania, dlatego walkę z bólem głowy warto rozpocząć od uzupełnienia płynów. Wodę należy pić powoli, małymi łyczkami, co nie tylko pozwoli ugasi

pragnienie, ale również usprawni działanie ludzkich komórek i zneutralizuje działanie toksyn gromadzących się w organizmie. Pomocne na ból głowy okazują się również napary ziołowe – dobrą skutecznością wykazują się napoje na bazie kozłka lekarskiego, kory wierzby białej czy też rumianku.

Sposoby na ból głowy: masaż głowy

Umiejętnie wykonany masaż głowy może znacznie przyczynić się do uśmierzenia bólu. Z jego wykonaniem poradzi sobie każda z nas – wystarczy masować czoło okrężnymi ruchami od środka aż po skroń. Należy jednak pamiętać, aby nie używać zbyt dużo siły, gdyż uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Można również masować tylko okolice skroni, co jest niezwykle przydatne przy niewielkich dolegliwościach bólowych.

Sposoby na ból głowy: aromaterapia

Aromaterapia od wieków stosowana jest w medycynie niekonwencjonalnej, a o jej korzyściach warto przekonać się na własnej skórze, a raczej głowie. Wystarczy zaopatrzyć się w olejki eteryczne takie jak olejek lawendowy czy olejek miętowy, które zawierają substancje pobudzające receptory zapachowe w naszym mózgu. Te z kolei inicjują produkcję endorfin o działaniu przeciwbólowym, które mogą okazać się skuteczne w walce z bólem głowy. Aromaterapię można stosować w formie inhalacji czy też masażu – wybór należy do nas.

0 Replies to “Domowe sposoby na ból głowy”