Jak odzyskać energię do działania?

Energia do działania

Każda z nas od czasu do czasu doświadcza wyraźnego spadku poziomu energii do działania, która jest tak ważna nie tylko w kontekście zachowania dobrego samopoczucia, ale również naszej produktywności która przy braku odpowiedniej motywacji drastycznie spada. Co zatem zrobić, aby znów tryskać pozytywną energią i dobrym nastawieniem?

Jak odzyskać energię życiową: nawadniać się

Odwodniony organizm to osłabiony organizm, któremu brakuje energii do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt niski poziom nawodnienia komórek powoduje dużo więcej problemów niż podłe samopoczucie, dlatego tak ważne jest regularne picie wody w ciągu dnia. Nie chodzi jednak o wypijanie „duszkiem” połowy dziennego zapotrzebowania na wodę, które dla dorosłego człowieka wynosi od 1,5 do 2,5l. Wodę należy pić małymi łyczkami pozwalając jej wchłonąć się w struktury komórkowe, co usprawnia ich funkcjonowanie.

Jak odzyskać energię życiową: zdrowa i kolorowa dieta

Brak motywacji i chęci do działania bardzo często towarzyszy restrykcyjnym dietom odchudzającym, którym brakuje zbilansowania i różnorodności. Jedzenie fast-foodów i posiłków obfitujących w sztuczne substancje konserwujące i ulepszacze to również prosta droga do obniżonej wydajności. Jak zatem jeść, by zyskać więcej energii? Odpowiedź jest prosta – zdrowo i kolorowo. Codzienna dieta powinna uwzględniać wszelkie niezbędne substancje odżywcze, witaminy i minerały, z których nasz organizm będzie mógł czerpać garściami. Co więcej, liczy się nie tylko jakość naszych posiłków, ale również sposób ich podania. Zdecydowanie chętniej sięgamy po jedzenie, które wygląda apetycznie, co automatycznie napawa nas dobrym nastrojem.

Jak odzyskać energię życiową: aktywność fizyczna

Jak zmotywować się do biegania czy pójścia na siłownię, kiedy ledwo wystarcza nam energii na wstanie z łóżka? Warto jednak się przełamać i ruszyć z kanapy, zwłaszcza gdy wykonujemy pracę siedzącą. Kontakt ze świeżym powietrzem okazuje się nieoceniony przy próbach przywrócenia swojego życia na właściwe tory – spacerując czy uprawiając jogging dostarczamy naszemu mózgowi więcej tlenu, a endorfiny będące efektem ubocznym wysiłku fizycznego przyprawiają nas o dobry nastrój. Wielu specjalistów podkreśla, że dla zachowania wysokiego poziomu wydajności należy przebywać przynajmniej 30 minut dziennie na świeżym powietrzu.

Jak odzyskać energię życiową: zdrowy sen

Dobrej jakości sen reguluje niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu. Dlatego też niedobór snu bardzo często powoduje problemy z koncentracją, zaburzeniami pamięci czy chroniczne uczucie zmęczenia. Wysypiać się warto, zwłaszcza jeśli chcemy znów poczuć przypływ pozytywnej energii do działania. Wypoczęty mózg działa dużo sprawniej, dzięki czemu nasza efektywność w ciągu dnia pozostaje na porównywalnym poziomie.

Jak odzyskać energię życiową: wizyta u specjalisty

Gorsze samopoczucie nie musi wcale wynikać z niehigienicznego stylu życia, ale może być ściśle związane z zaburzeniami natury psychicznej. Są one niezwykle groźne dla zdrowia i nie wolno ich bagatelizować. Narastające stany lękowe czy poczucie ogólnego rozbicia mogą przerodzić się w ciężką depresję, której proces leczenia jest niezwykle żmudny i czasochłonny. Wizyta u psychiatry czy terapeuty nie jest powodem do wstydu, a wręcz przeciwnie – jest oznaką odwagi zmierzenia się z własnymi słabościami.

0 Replies to “Jak odzyskać energię do działania?”