Menopauza. Zmiany są piękne. Mówmy o tym!

naturalny proces

Menopauza stanowi jedną trzecią życia kobiety. Co roku przechodzi ją 25 milionów kobiet, a do 2025 roku na całym świecie będzie 1,2 mld kobiet w okresie pomenopauzalnym. To naturalny proces, który średnio zaczyna się w wieku 51 lat.

Menopauza to moment ostatniej miesiączki spowodowany zmianami hormonalnymi: spadkiem stężenia estrogenu, wzrostu FSH i progesteronu. Zmiany te rozpoczynają się już 3-4 lata przed menopauzą objawiając się: nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, uderzeniami gorąca, wypadaniem włosów, rozdrażnieniem, bezsennością, a także oznakami starzenia się skóry, utratą jej gęstości czy zmianą owalu twarzy. Po menopauzie niektóre te symptomy, np. uderzenia gorąca, stopniowo zanikają, inne z kolei nasilają się, co dotyczy np. starzenia się, gdy skóra staje się coraz bardziej wiotka i sucha. Ale to nie wszystko, niedawne odkrycia naukowe wyodrębniły kolejny kluczowy proces hormonalny zachodzący w tym okresie: wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Powoduje to stany zapalne oraz utratę kolagenu w skórze – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog, członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy. Niewątpliwie menopauza wiąże się zmianami, ale jak mówi ambasadorka kampanii „Menopauza. Zmiany są piękne” – Katarzyna Dowbor: Nie musimy się bać zmian, jeśli dobrze się do nich przygotujemy. Dotyczy to też menopauzy i zmian w naszej skórze.

Hormony a skóra

W okresie okołomenopauzalnym proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza. Zmniejsza się produkcja sebum. Naskórek staje się cieńszy, co ma negatywny wpływ na barierę ochronną skóry. Słabną naturalne mechanizmy antyoksydacyjne, spowolniona zostaje synteza lipidów, kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra jest bardziej sucha, cieńsza, traci napięcie i jędrność. Zmarszczki stają się bardziej widoczne i pojawia się coraz więcej przebarwień – mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, dermatolog i alergolog, członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy. I dodaje: Zmiany w tym okresie następują w dwóch etapach i wpływają na szczególne potrzeby skóry. Przed menopauzą, w okresie tzw. perimenopauzy, najważniejsza staje się poprawa gęstości skóry, korekta owalu twarzy i przywrócenie skórze blasku. Po menopauzie będzie to zniwelowanie ściągnięcia i wiotkości skóry, nawilżenie i wygładzenie zmarszczek. W pielęgnacji okołomenopauzalnej najważniejsza jest codzienna pielęgnacja skóry zawierająca składniki aktywne, które pobudzają mechanizmy odbudowy skóry.

Jak zadbać o skórę menopauzalną?

Dzięki pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry przed i po menopauzie, zmiany będą zachodziły wolniej i mniej skokowo. By pobudzać mechanizmy odbudowy skóry warto sięgać po produkty zawierające składniki aktywne o udowodnionej skuteczności, są m.in.: proksylan i ekstrakt z nasion kasji, które ujędrnią skórę i wypełnią zmarszczki, kwas hialuronowy, który poprawi gęstość, ujędrni skórę i skoryguje owal twarzy oraz kwasy OMEGA 3-6-9, które kompensują uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka skóry i głęboko odżywają skórę – mówi dr Sura.

Holistyczne podejście do menopauzy

Od czego zatem zacząć? Od akceptacji faktu, że menopauza jest procesem, przez który przechodzi każda kobieta. Warto też zadbać o jakość snu, dietę bogatą w fitoestrogeny, witaminę D, kwas foliowy i kwasy omega-3 oraz o swoją kondycję psychiczną. We wszystkich nurtujących nas kwestiach związanych z menopauzą, warto poradzić się ekspertów – zdobycie rzetelnej, potwierdzonej badaniami naukowymi wiedzy o tym złożonym procesie, jest niezwykle cenne. Po wystąpieniu zmian na skórze, warto skonsultować się z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednią, dostosowaną do potrzeb pielęgnację.

0 Replies to “Menopauza. Zmiany są piękne. Mówmy o tym!”