Terapia to nie wstyd!

Nie wstydź się iść na terapię

Wizyty u psychologa czy psychoterapeuty pomimo coraz większej świadomości społecznej wciąż odbierane są jako oznaka słabości czy ułomności. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie – pójście na terapię to symbol odwagi i chęci uporania się ze swoimi problemami. Wbrew pozorom na fotele specjalistów nie trafiają tylko i wyłącznie osoby mocno dotknięte przez los – coraz więcej osób upatruje w terapii sposobu na mniej stresujące życie.

Po co komu terapia?

Wiele osób zadaje sobie podobne pytanie. Regularne spotkania z psychoterapeutą potrafią odmienić spojrzenie na wiele przyziemnych sfer życia i sprawić, że będzie ono po prostu szczęśliwsze. Wciąż mówi się o tym, jak ważne jest uzewnętrznianie emocji i umiejętność ich nazywania. Tłumienie w sobie frustracji, gniewu, ale i radości na dłuższą metę może prowadzić do poważnych zaburzeń natury psychicznej. Depresja czy kłopoty z kontrolowaniem agresji to dość skrajne przypadki, jednak nieradzenie sobie z kłębiącymi się myślami to początek drogi donikąd. Terapia pozwala na nowo poznać siebie i swoją osobowość, docenić własne zalety i spojrzeć na swoje wady krytycznym, ale i mniej przychylnym okiem.

Kiedy iść na terapię?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Na terapię powinien pójść każdy, kto czuje wewnętrzną potrzebę „przegadania” swoich odczuć, niekoniecznie na jakiś konkretny temat. Nie trzeba nikomu przypominać, że obca osoba jest znacznie bardziej atrakcyjnym słuchaczem i rozmówcą niż rodzina czy przyjaciele. Często sami przed sobą nie potrafimy przyznać się do własnych emocji, a co dopiero przed najbliższymi. Jest to całkowicie naturalna reakcja – nie chcemy być postrzegani jako słabi, ułomni czy bezwartościowi. Terapia polecana jest wszystkim, którzy w mniejszym lub większym stopniu chcą poprawić jakość swojego życia. Nie trzeba chyba wspominać, że psychoterapia jest niezbędnym środkiem w leczeniu poważnych zaburzeń jak uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy depresja.

Terapia – co można osiągnąć?

Wiele osób odwiedzających gabinety terapeutyczne pragnie odzyskać równowagę życiową czy energię do działania. Wbrew powszechnej opinii problemy natury psychicznej mogą mieć równie poważne skutki jak inne schorzenia fizyczne. Kiedy psychika zawodzi, automatycznie odbija się to na stanie naszego zdrowia. Z umówieniem wizyty u specjalisty nie warto zwlekać – im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym szybciej odzyskamy wcześniejszą radość z życia.

Jak wybrać dobrego terapeutę?

W dobie powszechnego dostępu do Internetu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „terapeuta”, by po chwili uzyskać namiary na najlepszych specjalistów w okolicy. Opinie innych pacjentów mogą być niezwykle pomocne przy wyborze terapeuty, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wymagania każdego pacjenta nieco się od siebie różnią. Prywatne sesje terapeutyczne nie należą do najtańszych, dlatego jeśli po pierwszych wizytach okaże się, że specjalista kompletnie nie spełnia naszych oczekiwań warto wznowić poszukiwania dobrego fachowca aż do momentu, w którym nie znajdziemy osoby, której techniki terapeutyczne do nas trafiają.

0 Replies to “Terapia to nie wstyd!”